Învinsă la Cluj, CS Minaur mai așteaptă până să sărbătorească intrarea în play-off - 8 ore în urmă
Prima campanie de colectare de deșeuri voluminoase din acest an în Baia Mare - 9 ore în urmă
Incendiu pe Dealul Minei, în Baia Sprie - 10 ore în urmă
Clipa de natură - 11 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în comuna Fărcașa, în 24 martie - 11 ore în urmă
Momente de recreere și dezvoltare la Centrul de Zi Esperando din Baia Mare - 12 ore în urmă
ACS Fotbal Feminin Baia Mare încearcă să spargă gheața și să obțină prima victorie din campionat - 12 ore în urmă
Familia Nemeș va aduce momente speciale în cadrul concertului de pricesne și muzică religioasă „Din suflet de creștin” - 12 ore în urmă
A murit legendarul Chuck Norris - 12 ore în urmă
Lucescu a anunțat lotul pentru barajul de calificare cu Turcia - 13 ore în urmă
Tupeu maxim: Vârstnică tâlhărită în Baia-Sprie de doi adolescenți. Unul a tăbărât peste ea în casă, iar celălalt a stat de pază
Tupeul unora nu cunoaște limite. Ieri, 15 octombrie, poliţiştii judiciari din cadrul Poliției Baia Sprie – Compartimentul Investigații Criminale au emis un mandat de reținere pentru 24 de ore, pe numele a doi tineri de 16, respectiv 18 ani, sub aspectul comiterii infracţiunii de tâlhărie calificată.
În fapt, în data de 14 octombrie a.c., în jurul orei 21.00, tinerii ar fi pătruns prin efracţie în locuinţa unde locuia victima, o femeie de 82 de ani. Aceştia ar fi agresat-o pe femeie, au amenințat-o, după care au deposedat-o de o sumă de bani.
„Tinerii au fost introduşi în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie al judeţului Maramureş, iar Parchetul de pe lângă Judecătoria Baia Mare i-a arestat preventivă. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul coomiterii infracțiunii de tâlhărie calificată”, a declarat Ionela Cozma, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureș.
Procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare au dispus, la data de 15 octombrie 2020, punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpații G.R.D. și P.F.C. pentru săvârşirea infracţiunii de tâlhărie calificată, prev. de art. 233 – art. 234 alin. 1 lit. d și f Cod penal, cu aplicarea art. 113 alin. 3 Cod penal, respectiv, complicitate la tâlhărie calificată, prev. de art. 48 alin. 1 Cod penal raportat la art. 233 – art. 234 alin. 1 lit. d și f Cod penal, cu aplicarea art. 77 lit. d Cod penal.
La data de 15 octombrie 2020, faţă de numiții G.R.D. și P.F.C. a fost luată măsura reţinerii pe o durată de 24 de ore. Probatoriul administrat în cauză a relevat faptul că, la data de 14 octombrie 2020, în jurul orei 21.00, inculpatul G.R.D. a pătruns, fără drept și prin efracție, în locuința persoanei vătămate I.I. situată pe raza orașului Baia Sprie și prin exercitarea de acte de violență, a deposedat-o pe persoana vătămată de o sumă de bani; paza locului comiterii faptei a fost asigurată de către inculpatul P.F.C., în temeiul unei înțelegeri prealabile; prin actele de violență comise asupra sa persoanei vătămate i-au fost cauzate leziuni traumatice are au necesitat un număr de 7-8 zile de îngrijiri medicale.
Dosarul a fost înaintat instanţei cu propunere de arestare preventivă a inculpaților pentru 30 de zile, cerere admisă de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Judecătoria Baia Mare.
Oamenii legii au precizat faptul că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activitate care nu poate, în nici o situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.
DirectMM.ro















