Victoria Petrenciuc și Patricia Moldovan reprezintă Maramureșul la Festivalul-concurs național „Pe deal la Teleormănel” - 14 minute în urmă
Preselecție la fotbal în Maramureș: ASSG Băița de sub Codru își mărește echipa! - 41 de minute în urmă
Pistele de biciclete împart opiniile în Baia Mare. Două perspective asupra aceleiași schimbări - 56 de minute în urmă
Maramureșenii de pretutindeni se întâlnesc la Baia Mare. Prima Convenție Maramureșeană pune în discuție viitorul județului - 1 oră în urmă
Spectacol umoristic și muzical: Radu Pietreanu urcă pe scenă în Baia Mare - 1 oră în urmă
Copiii din centrele sociale din Sighetu Marmației, informați privind prevenirea bullying-ului și cyberbullying-ului - 2 ore în urmă
Servicii sociale gratuite pentru persoanele vârstnice din comunele Rona de Jos și Rona de Sus - 2 ore în urmă
Zeci de copii și tineri cu nevoi speciale din Maramureș au descoperit frumusețea litoralului - 3 ore în urmă
Un autoturism a luat foc pe strada George Coșbuc din Baia Mare - 4 ore în urmă
Coridorul Baia Sprie–Chiuzbaia prinde contur. A fost contractat sistemul public de închiriere a bicicletelor - 4 ore în urmă
Tânărul băimărean care a distrus cu o bâtă în trafic mai multe autoturisme a fost reținut
În urmă cu o lună de zile, șoferii care circulau pe bulevardul Republicii din municipiul Baia Mare au fost atacați din senin de un bărbat cu o bâtă care a reușit să provoace distrugeri câtorva autoturisme.
Polițiștii l-au identificat și tânărul de 28 de ani a fost atunci internat la Spitalul de Psihiatrie din Sighetu-Marmației.
Aceasta și pentru că polițiștii băimăreni îl cercetau deja pentru comiterea infracțiunii de furt calificat după ce, cu două nopți înainte de agresiunile din trafic, ar fi sustras prin efracție bunuri dintr-un autoturism parcat pe strada Victoriei. De asemenea, polițiștii au stabilit și faptul că, la data de 01 mai, acesta a sustras din curtea unei locuințe un cărucior cu furtun, cauzând un prejudiciu de 500 de lei.
Urmare a probatoriului administrat, față de bărbatul de 28 de ani din Baia Mare, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere în formă continuată, furt calificat, furt și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Ieri, 12 mai, s-a dispus reținerea pentru 24 de ore, bărbatul a fost depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Maramureș, urmând ca astăzi să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.














