Tinerii de la Centrul ,,Pinocchio”, în drumeție alături de jandarmii montani - 36 minute în urmă
Tehnologia în slujba pedagogiei: vizită tematică a studenților PIPP la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” - 56 minute în urmă
15 mai: Ziua bujorului, floarea națională a României - 1 oră în urmă
Maramureș Bike organizează evenimentul „Pedalăm și ne distrăm!” - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare crește capacitatea de intervenție în cazurile de AVC acut - 3 ore în urmă
Băimăreni medaliați cu argint la IPA Games - 3 ore în urmă
Biologul Alexandru N. Stermin vine la Baia Mare pentru o conferință despre relația dintre om și natură - 3 ore în urmă
Patru elevi băimăreni s-au întors cu rezultate deosebite obținute la Olimpiada Națională de Astronomie și Astrofizică - 4 ore în urmă
Moisei, proiect folcloric televizat - 4 ore în urmă
Școlari de la Colegiul de Arte din Baia Mare, premiați în cadrul Concursului Județean „Matemagic” - 4 ore în urmă
Hoț prins la scurt timp după ce a furat o mașină dintr-o curte
O femeie a sesizat ieri poliția, prin 112, că i s-a furat mașina din curte.
„Echipajul de ordine și siguranță publică s-a deplasat în comuna Ocna Șugatag și, din primele verificări, a constatat faptul că porțile de acces ale imobilului apelantei erau deschise și distruse, iar autoturismul nu se afla în curte, unde ar fi fost lăsat parcat. În continuarea cercetărilor, polițiștii au despistat (…) o plăcuță cu numărul de înmatriculare al autoturismului în cauză, iar vehiculul a fost ulterior găsit în proximitatea unui imobil”, informează IPJ Maramureș.
Polițiștii au identificat un sighetean bănuit de furtul mașinii. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,28 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost transportat la spital, unde i-au fost recoltate probe biologice. În urma verificărilor, s-a stabilit că cel în cauză nu are permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru furt calificat, distrugere, violare de domiciliu și conducerea unui vehicul fără permis. Cercetările continuă, sub coordonarea procurorului de caz.















