Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 9 minute în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 1 oră în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 1 oră în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 1 oră în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 3 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 3 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 3 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 4 ore în urmă
„E căminul nostru, nu un ring de box!”: A început campania de prevenire și combatere a violenței în familie în Maramureș
În 17 august a avut loc prima intervenție la postul de radio Social FM din cadrul campaniei de prevenire și combatere a violenței în familie „E căminul nostru, nu un ring de box!”, realizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Maramureș, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității.
Ofițerul de prevenire a relatat situația statistică de la nivelul județului nostru privind fenomenul violenței domestice. Astfel anul acesta, în cele 7 luni care s-au scurs, s-au înregistrat 317 cazuri de violență în familie, cu 60 de cazuri mai multe față de aceeași perioadă a anului trecut. Numărul acestora a început să crească în luna mai, când s-au înregistrat 45 de cazuri, ajungându-se în luna iulie la 73 de cazuri, cu 35 mai multe față de luna iulie a anului trecut. Astfel, în luna iulie s-au înregistrat, în medie, cel puțin 2 cazuri pe zi, în timp ce în lunile precedente tendința a fost, în medie, de un caz pe zi.
Cele mai multe cazuri de violență în familie au fost sesizate în mediul urban, acestea având loc de obicei în intimitatea căminului.
În ceea ce privește reprezentarea geografică a situațiilor de violență în familie, cele mai multe cazuri se înregistrează în municipiul Baia Mare, o explicație este și numărul mare de locuitori, precum și în zonele Sighet și Codru.
Pentru a veni în sprijinul victimelor, polițiștii care au intervenit la cazurile sesizate, au emis 123 de ordine de protecție provizorii, majoritatea, 96%, la solicitarea victimei, iar mai bine de jumătate dintre acestea au fost transformate de instanță în ordine de protecție.
Județul Maramureș se situează nu chiar printre primele 10 județe cu cele mai multe sesizări, totuși în partea superioară a clasamentului.
O cauză a creșterii numărului sesizărilor violenței în familie este perioada pe care o traversăm din cauza problemelor pe care le aduce pandemia cu care ne confruntăm, probleme atât de ordin personal cât și de ordin economic și social. Pe lângă faptul că oamenii au fost constrânși să petreacă mai mult timp împreună, fapt ce pe unele cupluri le-a apropiat, iar pe altele le-a dezbinat, vin și problemele de ordin financiar, pierderea unor locuri de muncă, câștiguri mai mici, consumul de alcool.
„Victimele violenței în familie pot solicita sprijin prin apelul unic de urgență atunci când viața și integritatea lor fizică este pusă în pericol. Pot depune o plângere la poliție și ulterior, dacă în momentul abuzului nu au avut curajul să o facă.
De asemenea se pot adresa Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului, care le poate pune la dispoziție locuințe protejate, consiliere psihologică și vocațională și Centrului Social Tranzit destinat victimelor violenței domestice care la rândul lor oferă victimelor locuințe protejate, consiliere psihologică, vocațională și juridică.
Chiar dacă acest fenomen nu poate fi stopat, este important să îl diminuăm, pentru că ne privește pe toți prin simplul fapt că trăim în aceeași societate. Iar pentru aceasta este important ca, pe lângă aplicarea legii, să ne implicăm fiecare ca cetățeni, prin solidaritate, și să sprijinim victimele violenței în familie”, spun reprezentanții IPJ Maramureș.















