Jurnal de Mondial: Turneul final a început. Fotbalul mare încă nu - 54 minute în urmă
Lecție inedită de cultură muzicală pentru elevii Școlii Gimnaziale „Al. I. Cuza” din Baia Mare - 1 oră în urmă
Un grup de copii din Sighetu Marmației a făcut o incursiune în patrimoniul Muzeului de Istorie și Arheologie din oraș - 2 ore în urmă
Un singur „zimbru” în lotul României A pentru ultimul meci din Toyota Challenge - 2 ore în urmă
Sport, prietenie și fair-play: Școlile din Baia Mare au celebrat prin fotbal jubileul Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” - 2 ore în urmă
Comunitate fără bariere: Lecție de empatie și incluziune la Azilul de Noapte din Baia Mare - 3 ore în urmă
„Atelier de copt idei” în Baia Mare: profesorii de limba franceză au participat la o activitate creativă și interactivă - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Scurtă meditație la Duminica a doua după Rusalii – chemarea primilor apostoli la propovăduire - 5 ore în urmă
Zbor Hub Baia Mare devine scena piesei de teatru „Haos”, duminică, 14 iunie - 5 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XVII) - 5 ore în urmă
Cu ochii și amenzile pe cei care transportă ilegal material lemnos
Săptămâna trecută, polițiștii Serviciului de Ordine Publică au organizat o acţiune de amploare pentru identificarea și dispunerea măsurilor legale față de persoanele care comit fapte ilegale în domeniul silvic.
Activitățile au vizat modul în care se respectă normele referitoare la exploatarea, prelucrarea, transportul, depozitarea și comercializarea materialelor lemnoase de către operatorii economici din domeniu și transportatorii de astfel de materiale.
În cadrul acţiunii, polițiștii de ordine publică au fost sprijiniți de specialiști din cadrul Direcţiei Silvice Maramureș și poliţişti locali. Astfel, au fost verificate 390 de autovehicule, dintre care 60 transportau lemn.
Au fost constatate trei infracțiuni și au fost aplicate 86 de amenzi. Trei dintre acestea au fost la Legea 171/2020 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar celelalte sancţiuni au fost aplicate pentru abateri rutiere. Valoarea amenzilor a fost de peste 33.000 de lei.
De asemenea, au fost confiscați 86.04 mc, în valoare de peste 21.000 de lei și au fost reținute două permise de conducere.
Foto: arhivă















