Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 16 minute în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 20 minute în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 2 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 2 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 2 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 3 ore în urmă
Absolvenții promoției 1996 ai Liceului Tehnologic Forestier din Sighetu Marmației s-au revăzut după trei decenii de la terminarea studiilor - 4 ore în urmă
Caniculă în Maramureș: recomandări, puncte de prim ajutor și măsuri de prevenire a incendiilor - 4 ore în urmă
Artiști talentați ai Insieme Music School au cucerit scena Festivalului Internațional de Interpretare Muzicală „Ursulețul de Aur” - 4 ore în urmă
Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Acțiune de amploare pentru prevenirea accidentelor rutiere; S-au dat peste 200 de amenzi, iar numeroase permise au fost reținute
În 2 august, în intervalul orar 12:00 – 14:00, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș, Inspectoratului de Poliție al Județului Satu Mare, Inspectoratului de Poliție al Județului Suceava și Inspectoratului de Poliție al Județului Sălaj, sub coordonarea Direcţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, sprijiniți și de polițiști de ordine publică, au participat la o acțiune comună pe raza județului Maramureș pentru creşterea gradului de siguranţă rutieră și pentru prevenirea cauzelor generatoare de accidente.
Astfel, pentru abaterile constatate, polițiștii au aplicat 224 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea O.U.G. nr.195/2002 republicată, privind circulația pe drumurile publice.
Ca măsuri complementare, polițiștii au reținut 15 permise de conducere, dintre care 4 pentru viteză, 2 pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice, 5 pentru neacordarea de prioritate pietonilor angajați în traversarea străzii şi 4 pentru alte abateri. Totodată au fost reținute 8 certificate de înmatriculare.
Pentru deplasarea în condiții de siguranță, polițiștii vă recomandă:
– Adaptaţi permanent viteza de deplasare la condițiile de drum și de trafic!
– Nu vă angajaţi în efectuarea de depăşiri riscante sau neregulamentare!
– Respectaţi normele rutiere privind prioritatea de trecere, indiferent că este vorba despre pietoni sau alte vehicule!
– Nu conduceţi sub influenţa băuturilor alcoolice!
– Folosiţi centura de siguranţă, vă poate salva viaţa în caz de accident!
– Nu conduceţi dacă vă simţiţi obosiţi!
Acțiunile pe linie rutieră continuă și în zilele următoare, polițiștii fiind prezenți la datorie pentru a se asigura că prevederile legale la regimul rutier sunt respectate.















