Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 1 oră în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 2 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 3 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 3 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 12 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 14 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 18 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 19 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 19 ore în urmă
Acțiune de amploare în județ: S-au dat peste 200 de amenzi în doar patru ore
Peste 200 sancțiuni au fost aplicate de polițiștii rutieri maramureșeni în patru ore, în cadrul unei acțiuni în sistem integrat, desfășurată în cursul zilei de ieri, 11 august.
Mai exact, între orele 07.00 – 09.00 și 17.00 – 19.00, poliţiştii rutieri au desfășurat acțiuni pe raza întregului județ, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și menținerea unui climat optim de ordine și siguranță publică.
Scopul celor peste 70 de poliţişti din cadrul structurilor rutiere, de ordine publică și de la transporturi prezenţi în teren la acțiunile desfășurate ieri, a fost acela de a conştientiza cetățenii despre necesitatea respectării prevederilor legale privind siguranţa rutieră şi de a preveni și combate orice fapte antisociale.
Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 210 sancţiuni contravenţionale, din care 188 pentru abateri la O.U.G. 195/2002, în valoare totală de peste 95.000 de lei.
Totodată, au fost reținute 29 de permise de conducere, din care 11 pentru depășirea vitezei legale. De asemenea, au fost retrase opt certificate de înmatriculare.
„Astfel de acțiuni punctuale vor continua și în perioada următoare! Suntem în continuare la datorie, pentru siguranţa dumneavoastră!” – transmit polițiștii.
Pentru siguranța dumneavoastră și a celor din jur polițiștii să recomandă următoarele:
– Nu conduceţi sub influenţa băuturilor alcoolice!
– Adaptaţi permanent viteza de deplasare la condițiile de drum și de trafic!
– Nu vă angajaţi în efectuarea de depăşiri riscante sau neregulamentare!
– Respectaţi normele rutiere privind prioritatea de trecere, indiferent că este vorba despre pietoni sau alte vehicule!
– Folosiţi centura de siguranţă – vă poate salva viaţa în caz de accident!
– Nu conduceţi dacă vă simţiţi obosiţi!
– În zone aglomerate, inclusiv in zona staţiilor C.F.R., în mijloacele de transport în comun și implicit în trenurile de călători asigurați-vă că aveți în permanență, în aria dumneavoastră vizuală poșeta sau eventuale bagaje și bunuri!
– Manifestați prudență față de persoanele necunoscute care vă abordează sub diferite pretexte sau încearcă să vă distragă atenția;
– Fiţi atenți la ce se întâmplă în jurul dumneavoastră, mai ales atunci când sunteţi în locuri sau situaţii noi!
– Evitați să vă deplasați pe alei întunecate sau străzi necirculate;
– Respectați măsurile sanitare și de protecție pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului COVID-19.










