Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 57 minute în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 58 minute în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 1 oră în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 2 ore în urmă
Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare organizează concurs pentru funcția de manager - 2 ore în urmă
Știința Explorări joacă două meciuri în trei zile cu CSM București pe teren propriu - 2 ore în urmă
Peste 50 de clădiri și terenuri degradate din Baia Mare intră pe lista cu impozitare specială - 2 ore în urmă
Noul showroom Toyota Baia Mare și-a deschis porțile - 3 ore în urmă
„Cupa Crăciunului” va aduce magia sărbătorilor pentru șahiștii băimăreni - 4 ore în urmă
Autobuzul lui Moș Crăciun se pregătește să pornească la drum în Baia Mare - 4 ore în urmă
Nu vă lăsați păcăliți! Rovinieta nu poate fi mai scumpă dacă e cumpărată online
Distribuitorilor de roviniete și taxe de pod care folosesc aplicații sau portaluri web pentru a le vinde nu pot cere sume suplimentare „taxă pentru emitere” și nici nu ne pot condiționa în niciun fel pentru a putea obține rovinieta. Asta arată Ordinul MTI nr. 959/2024, apărut acum câteva zile.
Astfel, cumpărarea unei roviniete nu poate fi condiționată de achiziția altor produse, de accesarea unor linkuri externe, de vizualizarea unor reclame sau a altor materiale promoționale de orice fel, potrivit noilor prevederi ale Ordinului MTI nr. 1.463/2018 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere – S.A. (CNAIR) a tarifului de utilizare și a tarifului de trecere.
Apoi, în cazul emiterii rovinietei și a peajului prin intermediul unor website-uri sau al unor aplicații autorizate de CNAIR, comisionul acordat distribuitorilor pentru plata efectuată de utilizatori cu cardul bancar este același cu cel acordat de CNAIR procesatorului său de plăți pentru plata efectuată de utilizatori cu cardul bancar la emiterea rovinietei și a peajului prin intermediul website-urilor sau aplicațiilor deținute de CNAIR.
Același ordin stabilește că, de-acum, rovinieta se poate plăti prin SMS în mai multe situații. Mai exact, rovinieta se poate achita acum prin SMS, în cazul mașinilor mici înmatriculate în România, și pentru cele cu valabilitate de 10 zile.
Înainte, prin SMS se putea plăti doar rovinieta pentru mașinile mici înmatriculate în România și doar pentru perioada minimă de utilizare, respectiv pentru o zi.















