Flori de Sânziene: Ziua orașului Tăuții Măgherăuș – o sărbătoare a comunității, tradiției și bucuriei de a fi împreună - 3 ore în urmă
Jurnal de Mondial: Capul Verde care a dat peste cap Spania - 3 ore în urmă
Divertisment digital fără costuri: ce opțiuni gratuite descoperă tot mai mulți români - 3 ore în urmă
Premiul I pentru Paula Andreica din Tăuții Măgherăuș la Festivalul-Concurs „Porolissum” de la Zalău - 3 ore în urmă
O jucătoare de la CS Minaur, în naționala de tineret pentru Campionatul Mondial - 4 ore în urmă
Energie și sprijin în centrele sociale băimărene: Voluntarii americani, alături de copii pe perioada verii - 6 ore în urmă
Avântul Bârsana își află mâine adversarele din faza regională a Cupei României - 6 ore în urmă
Cinci ordine de protecție provizorii emise într-o singură zi. Un bărbat este monitorizat electronic - 7 ore în urmă
Două săptămâni în care cartea electronică de identitate mai poate fi obținută gratuit - 8 ore în urmă
Petruța-Ioana Ungur din Târgu Lăpuș, vicecampioană la Concursul Național „Terra” - 9 ore în urmă
În Baia Mare se organizează cea de-a III-a ediție a Concertului caritabil „Am un prieten autist”
Pentru al treilea an consecutiv, Asociația Prietenii Unicornilor celebrează Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului printr-un concert caritabil marca „Am un prieten autist”.
Evenimentul va avea loc vineri, 3 aprilie, la restaurant Gran Gala Baia Mare, ora 19.00 (acces de la 18.30). Bilete disponibile in reteaua iabilet.ro sau direct la intrarea la concert printr-o donație minimă de 30 lei. Locuri limitate.
Anul acesta, proiectului i se alătură cunoscuții artiști de la Everybody Knows, având-o ca solistă pe talentata Nora Deneș. Muzica bună, atmosfera relaxantă și energia rock, pop, synth — care au făcut din anii 80 unii dintre cei mai memorabili pentru noi toți — sunt ingredientele cu care ne vor delecta membrii trupei Everybody Knows.

„Scopul Concertului Caritabil «Am un prieten autist» este de a strânge fonduri pentru cei peste 60 de copii autiști din asociație și de a sparge prejudecățile legate de autism. Și cum putem face asta dacă nu prin muzică de calitate, prin seri memorabile și promovarea copiilor noștri diferiți, dar la fel de valoroși ca oricare alții din Baia Mare?”, arată Răzvan Dan Dragu, președintele organizației.
Prima surpriză a serii va fi Toma Ferenț. El este unul dintre copiii protejați de asociație, iar la cei 7 ani ai săi, va urca pe scenă pentru un moment muzical la tobe. „Tomiță a început lecțiile de percuție în urmă cu aproximativ 6 luni. I-am urmărit de mic pasiunea pentru muzică, iar atunci când l-am înscris la cursurile profesorului Iuliu Țoca, am fost plăcut suprinși să-l vedem înflorind. Ne-am bucurat, ca părinți, să vedem un progres rapid, grație superputerii lui Tomiță de a memora imediat secvențele ritmice și auzului său foarte bine dezvoltat. Așa că așteptăm cu emoție și nerăbdare momentul primului său concert. Pentru Toma, a bate la tobe e în egală măsură terapie și pasiune”, a declarat mama lui Toma, Doina Ferenț.
Fotograf înnăscut, cu prima expoziție la 5 ani
O altă surpriză neașteptată a evenimentului va fi Anastasia Borodi (5 ani), care va încânta publicul cu prima sa mini-expoziție de fotografie. Fotografiile expuse în seara concertului caritabil vor putea fi cumpărate la fața locului, iar fondurile strânse astfel o vor ajuta pe Anastasia sa-și urmeze terapiile și pasiunile și vor spriijini și alți copii din asociație să se dezvolte în acord cu propriile talente. „Anastasia și-a descoperit pasiunea pentru fotografie încă de la vârsta de 4 ani, când a început să-mi ceară telefonul pentru a face poze. De mică a avut o atenție specială la micile detalii din jurul ei, observând lucruri pe care mulți nu le-ar remarca. Nu doar că îi plăcea să fotografieze, dar era și fascinată de ceea ce vedea în imagine după ce făcea fotografia, analizând cu bucurie rezultatul, alergând spre mine să îmi arate reușita.
Fotografia a devenit pentru ea o activitate în care se poate pierde ore în șir, explorând și experimentând cu entuziasm. Curiozitatea ei de a învăța mereu ceva nou o face să descopere perspective diferite, iar răbdarea pe care o are pentru a surprinde momentul cât mai frumos arată cât de mult înseamnă această pasiune pentru ea”, detaliază mama Anastasiei, Alexandra Borodi.

Conștientizare asupra autismului, cu ecou național
Așadar, dacă nu aveți program în vinerea din 3 aprilie, sunteți așteptați la Concertul caritabil „Am un prieten autist”. Asociația Prietenii Unicornilor, este înființată de un grup de părinți de copii neurodiverși, hotărâți să facă lumea mai bună pentru copiii lor și ai altora ca ei. Iar evenimentele caritabile, atelierele de conștientizare și experimentele sociale pe care le organizează au drept scop crearea unui spațiu incluziv pentru persoanele neurodivergente din societatea noastră.
Unul dintre experimentele sociale realizate de membrii asociației a devenit viral chiar anul trecut — „100 de secunde în mintea unui autist”. Cabina senzorială construită de cei 8 părinți a arătat trecătorilor modul în care percepe un autist lumea înconjurătoare, iar la experiment au participat și membrii trupei Vama, care s-au arătat uluiți de complexitatea vieții și creierului unui autist. „Noi am cântat zeci de concerte caritabile cu scopul de a ajuta asociațiile care ajută autiștii, dar a fost pentru prima dată când am înțeles cu adevărat ce înseamnă să fii în pielea unui autist”, a mărturisit Tudor Chirilă imediat ce a ieșit din experiment.

















