Doi „zimbri” în lotul României pentru meciul cu Germania - 55 minute în urmă
Ploaie de goluri în amicalul CS Minaur – Academica Recea - 2 ore în urmă
Competiția de triatlon desfășurată în cadrul concursului „Comuniada 2026” a reunit aproximativ 100 de elevi din Maramureș - 2 ore în urmă
Comuniada 2026: Școala Gimnazială „Ion Popescu de Coaș” a găzduit o competiție de șah pentru elevi - 3 ore în urmă
Un gest mic, o bucurie mare: polițiștii au făcut fericit un copil de ziua lui - 4 ore în urmă
CS Seini, performanță remarcabilă la Cupa „Hajós Alfréd”: 29 de medalii și locul II pe cluburi - 4 ore în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în localitatea Groși - 4 ore în urmă
8 februarie 1951 – S-a născut folcloristul maramureșean Anton-Joseph Ilk - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 8 februarie 2026 - 6 ore în urmă
Un pas spre sferturile de finală ale EHF European League pentru fetele de la Minaur după victoria cu deținătoarea trofeului - 15 ore în urmă
Veneau din Coasta de Fildeş și Guineea, au fost opriți în România și trimiși în Ucraina
Sâmbătă dimineața, 14 septembrie, polițiști ai ITPF Sighetu Marmației de la sectorul Brodina au depistat şi reţinut în apropierea frontierei de stat trei bărbați care nu vorbeau limba română și nu își justificau prezența în zonă. În urma verificărilor s-a constatat că doi sunt din Coasta de Fildeş, iar unul din Guineea şi au vârste cuprinse între 17 şi 23 de ani. Străinii au fost preluați de autoritățile de frontieră ucrainene, în baza acordului de readmisie, pentru continuarea cercetărilor. De cia, sunt implicate patru țări de pe două continente și trei imigranți.
”4 luni, 3 săptămâni și 2 zile” se cheamă filmul regizorul român Cristian Mungiu care, în 2007, a primit premiul Palme d’Or și Premiu FIPRESCI la Cannes. ”4 țări, 3 imigranți și 2 continente” e un film care încă nu a intrat din viață în ficțiunea cinematografică.














