Comuniada 2026: Școala Gimnazială „Ion Popescu de Coaș” a găzduit o competiție de șah pentru elevi - 42 minute în urmă
Un gest mic, o bucurie mare: polițiștii au făcut fericit un copil de ziua lui - 1 oră în urmă
CS Seini, performanță remarcabilă la Cupa „Hajós Alfréd”: 29 de medalii și locul II pe cluburi - 1 oră în urmă
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în localitatea Groși - 1 oră în urmă
8 februarie 1951 – S-a născut folcloristul maramureșean Anton-Joseph Ilk - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 8 februarie 2026 - 3 ore în urmă
Un pas spre sferturile de finală ale EHF European League pentru fetele de la Minaur după victoria cu deținătoarea trofeului - 12 ore în urmă
Tot mai multe fraude prin transmiterea de mesaje false în numele unor instituții publice - 14 ore în urmă
Rezultate frumoase la etapa locală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar pentru Școala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare - 14 ore în urmă
CSM Sighet, învinsă într-un amical de o colegă de serie din Liga 3 - 15 ore în urmă
Focuri de avertisment, țigări confiscate, mașini indisponibilizate și ucraineni – unii reținuți, alții scăpați
Ieri, 5 septembrie, pe la prânz, polițiști din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Poienile de sub Munte au observat trei persoane care nu-și justificau prezența într-o zonă situată la o altitudine de 1.500 de metri Acestea au fost identificate în scurt timp: trei cetățeni ucrainieni, cu vârste cuprinse între 17 și 27 de ani, care au fost conduși la sediu pentru cecetări La fața locului au fost găsite trei colete în care se aflau 1.288 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, a căror valoare se ridică la suma de 15.100 lei.
Tot ieri, polițiștii ITPF Sighet de la sectorul Sectorului Vicovu de Sus au observat în apropierea frontierei două mașini și mai multe persoane care încărcau colete voluminoase într-unul dintre ele. Au fost efectuate somațiile prin voce, s-au tras și câteva focuri de avertisment, însă bărbații nu s-au oprit și au fugit pe teritoriul statului vecin. Într-una dintre mașinile abandonate au fost găsite 10.980 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 128.500 lei. Acestea au fost confiscate, iar cele două autoturisme în valoare totală de 28.500 lei au fost indisponibilizate.











