Traseu și popas sub stele la Suciu de Sus - 1 oră în urmă
Lucrări de peste 240.000 de lei la Tăuții-Măgherăuș - 2 ore în urmă
Tabără de excelență în Preluca: Elevii maramureșeni au explorat natura și secretele corpului uman - 3 ore în urmă
Voluntari ai Serviciului de Ajutor Maltez Baia Mare, în misiune internațională la Medjugorje - 3 ore în urmă
Dezbatere asupra Legii ANI: Se va reveni sau nu la publicarea declarațiilor de avere? - 3 ore în urmă
Claude Karnoouh, antropologul care a dus numele satului Breb în întreaga lume - 3 ore în urmă
O nouă întâlnire de lectură la Cărturești Baia Mare, dedicată cărții „În ultima clipă a zilei” de Claire Keegan - 3 ore în urmă
Gala Demonstrativă Hand to Hand Fighting Maramureș, un eveniment de succes la Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
Primii pași spre independență: Lecție interactivă de educație financiară pentru beneficiarii Casei de Tip Familial Bradului din Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
La Băiuț va avea loc prima ediție a „Crosului de la capătul lumii” - 5 ore în urmă
Rocadă între polițiștii maramureșeni și cei maghiari
În perioada 19 – 25 august, doi poliţişti din cadrul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului (IPJ) Maramureş s-au aflat în Ungaria, unde au fost angrenaţi în diferite activităţi alături de colegii maghiari. În aceeaşi perioadă, doi poliţişti din cadrul Căpităniei de Poliţie a Judeţului Jasz-Nagykun-Szolnok i-au însoţit pe poliţiştii maramureşeni la o parte din activităţile desfăşurate în județ. A fost practic un schimb de experienţă care se înscrie într-un cadru mai larg de cooperare între IPJ Maramureș şi Căpitănia de Poliţie a Judeţului Jasz-Nagykun-Szolnok.
Cei doi poliţişti maghiari au fost cooptaţi în patrule comune constituite cu poliţişti români şi au acţionat, cu predilecţie, pe raza municipiului Sighetu Marmaţiei. O activitate importantă pe agenda de lucru a constituit-o participarea la misiuni operative de patrulare şi control în trafic pe DN 19 C Sarasău şi DN 18 Ocna Şugatag. La rândul lor, cei doi polițiști maramureșeni aflați dincolo de graniță au acționat în zonele în care se înregistrează un flux semnificativ de turişti români.
Scopul acțiunilor comune l-a reprezentat asigurarea unui climat de liniște și siguranță publică în sezonul estival în zona de frontieră prin sprijinirea poliţiei maghiare în eficientizarea siguranţei rutiere pe DN 4, acesta fiind una dintre principalele artere de circulaţie din Ungaria, tranzitată şi de cetăţeni români.














