A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 2 minute în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 25 minute în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 27 minute în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 33 minute în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 45 minute în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 1 oră în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 1 oră în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 2 ore în urmă
Tabăra de vară ArtReCreativ: creativitate, imaginație și descoperire la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 2 ore în urmă
Conferință despre inteligența emoțională și concurs de costume populare la Vișeu de Sus - 2 ore în urmă
Fotbalistele de la Independența pleacă la drum în sezonul care urmează cu speranța clasării în prima jumătate a clasamentului
S-a încheiat, recent, vacanța și pentru „domnițele râului”. După ce sezonul trecut au terminat pe locul 7, anul acesta fotbalistele de la Independența Baia Mare pleacă la drum cu speranța clasării în prima jumătate a clasamentului. Liviu Ivasiuc, antrenorul reconfirmat în funcție, a păstrat nucleul echipei, mizând pe cartea omogenității.
Desigur sunt și noutăți. Andreea Pop și Andreea Rakos au decis să se retragă din activitate, dar plecarea lor este compensată de aducerea, prin împrumut, a 2-3 jucătoare tinere din pepiniera campioanei U-Olimpia Cluj. De la această echipă e posibil să mai fie adus și un atacant cu experiență. Poarta a fost semnificativ întărită prin revenirea în Baia Mare a Krisztinei Szoke Nagy (Debreceni VTK), după 3 ani de evoluții în campionatul Ungariei. Pe perioada pregătirilor se vor antrena alături de echipă alte șapte fotbaliste promovate din pepiniera proprie. Spre regretul conducerii tehnice și al suporterilor, golghetera echipei, Ioana Borodi, va lipsi din motive medicale, existând chiar posibilitatea de a fi supusă unei intervenții chirurgicale.
Campionatul Ligii I începe pe 25 august. Clubul a înscris deja în campionatul național și echipele de under 13 și under 16.
Rafael HEKMAN















