Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 47 minute în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 2 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 2 ore în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 2 ore în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 2 ore în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Jandarmii Daniel Bârgăvan și Andrei Perșe au primit o scrisoare de mulțumire de la o femeia căreia i-au returnat portofelul și felicitări de la șefi
Am relatat despre promptitudinea cu care doi jandarmi au i-au redat unei băimărence portofelul găsit, duminică, Orășelul Copiilor din Parcul ,,Regina Maria” din Baia Mare. Femeia le-a mulțumit pe loc celor doi, dar a simțit nevoia să le adreseze și o scrisoare de mulțumire.
,,Sunt o persoană din Baia Mare și aș dori să-mi exprim, pe această cale, mulțumirea vis-a-vis de intervenția operativă a domnilor Daniel Bârgăvan și Andrei Perșe, aparținând de Postul de Jandarmi Montan Șuior, care – cu promptitudine, competență și profesionalism – m-au ajutat să-mi recuperez portofelul cu acte de identitate, carduri bancare, carduri de cumpărături și bani, dispărut duminică, când mă plimbam cu nepoțelul meu, în Parcul Central ,,Regina Maria”, din Baia Mare. De asemenea, aș mai dori să menționez și calitatea umană a celor doi, alături de șeful lor, fapt constatat în urma dialogului plăcut și reconfortant ce m-a ajutat să-mi revin din starea de agitație cu accese de panică, pe care am traversat-o în momentul conștientizării pierderii portofelului. Le mulțumesc din nou și pe această cale oficială și le doresc mult succes mai departe în munca pe care și-o fac pentru protecția cetățeanului” – e mesajul băimărencei.
Cei doi jandarmi au fost felicitați și de Comanda Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Maramureş.















