Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 8 minute în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 19 minute în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 31 minute în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 59 minute în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 1 oră în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 4 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 5 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 5 ore în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 6 ore în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 7 ore în urmă
La Cascada Cailor, fără mulți cai….putere
Administrația Parcului Național Munții Rodnei, Jandarmeria Montană și Salvamont Maramureș și-au dat mâna în folosul turismului responsabil. Unul dintre obiectivele colaborării îl constituie obstrucționarea accesului off-road în ariile protejate. Sau cum ar veni, la Casacada cailor nu veniți cu mulți cai…. putere.
Cele trei instituţii vor colabora pentru monitorizarea turiștilor pe traseele Cascada Cailor – Lacul Știol, o acțiune care are ținte multiple:
- promovarea turismului responsabil
- întărirea încrederii turiştilor în autoritățile responsabile
- re-marcarea și refacerea de trasee montane
- îndrumarea vizitatorilor
- obstrucționarea accesului off-road în ariile protejate.
Perfectarea acestei colaborări va conferi mai multă siguranță montaniarzilor care vizitează zonele din Munții Rodnei, știind că au asemenea sprijin în rândul autorităților.
















1 Comentariu în această postare
Marcel Ciontea
In loc sa asfaltati srumurile forestiere si sa lasati si cu auto sa se ajunga cum este si in alte tari sau sa promovati si turismul cau masina insa cu reeguli clare pe trasee stabilite fara abateri. Nu hai sa interzicem… Si apoi vin aia cu motoarele si fac santuri si aia care merg pe jos si lasa munti de gunoaie