Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 25 minute în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 26 minute în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 31 minute în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 1 oră în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 1 oră în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 2 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 2 ore în urmă
Extinderea iluminatului public din Bozânta Mare a fost finalizată; Noi corpuri LED pentru mai multă siguranță - 3 ore în urmă
Poliția de Frontieră anunță exerciții de tragere în Poligonul Vad - 3 ore în urmă
COD GALBEN DE CANICULĂ în Maramureș și mare parte din țară - 4 ore în urmă
Sărbătoare la Muzeul Satului (GALERIE FOTO)
Muzeul Satului din Baia Mare și-a deschis luni, 29 aprilie, porțile pentru hramul bisericii monument ”Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, dar și pentru sfințirea troiței. Evenimentul a fost completat, mai apoi, cu un spectacol folcloric, precum și cu un târg al meșterilor populari. Troița a fost ridicată în memoria maramureșenilor care au participat la Marea Unire de la Alba Iulia, din 1918.
Directorul muzeului, Monica Mare, le-a reamintit celor prezenți că, an de an, în preajma sărbătorii Sfântului Gheorghe, se deschide sezonul de vizitare a muzeului. ”Satul din inima orașului este viu, iar prin toate activitățile pe care le desfășurăm aici încercăm să păstrăm tradițiile, obiceiurile, să purtăm portul popular la fel ca strămoșii noștri și facem toate acestea pentru că Maramureșul este frumos și dorim să arătăm lumii că avem cu ce să ne mândrim”, a arătat Monica Mare.


















