Școlile din Țara Lăpușului, reunite în cadrul Festivalului „Colind la Nașterea Domnului”, ediția a XIX-a - 11 minute în urmă
Asociația pentru Ambulanță Maramureș organizează o seară de magie la Casa de Cultură a Sindicatelor din Baia Mare - 15 minute în urmă
„Arta ca formă de justiție – Perpetuarea memoriei prin artă”, la Memorialul din Sighet - 33 minute în urmă
O seară cu suflet – Cristian Buică aduce colindele și folk-ul la Baia Mare - 1 oră în urmă
Parohia Săcălășeni va găzdui a IV-a ediție a Concertului tradițional de colinde „Din Altarul Cerului” - 3 ore în urmă
10 decembrie – Ziua Drepturilor Omului - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 10 decembreie 2025 - 3 ore în urmă
Târg de adopții și colectă de hrană în Baia Mare - 13 ore în urmă
Pavel Bartoș vine la Baia Mare cu un film de Crăciun plin de umor și emoție, pentru întreaga familie - 14 ore în urmă
CS Minaur, meci de calificare în sferturile Cupei României - 14 ore în urmă
Și-a căptușit portierele cu țigări de contrabandă
Polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Sighetu Marmației au confiscat în ultimele 24 de ore 7.148 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 81.500 de lei. Vineri, 19 aprilie, la Punctul de Trecere a Frontierei Halmeu structură a ITPF Sighet – a ajuns un cetățean maghiar, în vârstă de 22 de ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în țara de baștină. Existând suspiciuni că în autovehicul sunt țigări de contrabandă, polițiștii de frontieră împreună cu lucrătorii vamali au făcut un control amănunțit asupra mașinii. Și au avut și de ce: portierele din spate erau căptușite cu 298 de pachete cu țigări de proveniență ucraineană, în valoare de 1.340 de lei. În schimbul lor șoferul a primit 5.000 de lei amendă.
La rândul lor, polițiștii de frontieră din cadrul sectoarelor Brodina și Valea Vișeului au descoperit în apropierea graniței 6 colete cu țigări (în total 6850 de pachete). Le-au confiscat și pe acestea.












