CS Minaur a transferat un jucător care în sezonul trecut a fost cel mai tânăr marcator din Liga 2 - 6 minute în urmă
Știința Explorări, meci acasă cu Corona Brașov în Cupa României - 1 oră în urmă
Programul de salubritate din Tăuții-Măgherăuș rămâne la un ritm săptămânal - 2 ore în urmă
Căminul pentru Persoane Vârstnice din Baia Sprie angajează infirmieri, asistent social și bucătar - 3 ore în urmă
Vreme severă în următoarele zile: ger, vânt și polei - 3 ore în urmă
După 30 de ani, România își achită datoria către SUA - 4 ore în urmă
Cursuri de dans popular la Asuaju de Sus - 4 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș se organizează cea de-a III-a ediție a competiției Trofeul BST Arena - 4 ore în urmă
Starea drumurilor în Maramureș - 4 ore în urmă
Pasiune, excelență și premii: Elevii din Maramureș, performanță de top la Concursul Național „La Școala cu Ceas” - 5 ore în urmă
Procurorii maramureșeni s-au pronunțat pentru abrogarea modificărilor aduse legilor justiţiei prin ordonanţe de urgenţă, în perioada 2018 – 2019
În conformitate cu Hotărârea nr. 95 din 20.02.2019 a Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturi (CSM), azi, 25 februarie a avut loc Adunarea Generală a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureş. Scopul ei a fost acela de a formula un punct de vedere referitor la modificările aduse unor legi ( nr. 303/2004, nr. 304/2004 şi nr. 317/2004 ) prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 7/19.02.2019.
Hotărârea adunării generale a fost luată cu unanimitate de voturi la toate punctele discutate. Acestea au fost detaliate de purtătorul de cuvânt din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureş.
- S-a însușit în totalitate punctului de vedere exprimat de Consiliul Superior al Magistraturii – Secţia pentru procurori în Hotărârea nr. 95/2019.
- S-a căzut de acord că toate modificările aduse legilor justiţiei prin ordonanţe de urgenţă, în perioada 2018 – 2019 au fost adoptate fără să aibă avizul CSM, fără să respecte principiul colaborării loiale între instituţiile statului și că aceste modificări afectează negativ funcţionarea sistemului judiciar şi, în consecinţă, se impune abrogarea lor.
- S-a însușit ”Declaraţia de principiu” cuprinzând 11 revendicări referitoare la sistemul judiciar, formulată de Asociaţia Forumul Judecătorilor din România.
- Delimitarea de punctul de vedere exprimat public de către ”Asociaţia Procurorilor din România” la data de 25.02.2019, potrivit căruia ”Ordonanţa nr. 7/2019 cuprinde dispoziţii legale care răspund solicitărilor constante ale magistraţilor”.















