Investiții și proiecte de agrement în Tăuții Măgherăuș - 30 minute în urmă
Marea Britanie și Spania se luptă cu un val fără precedent de gripă mutantă - 1 oră în urmă
Este oficial – Taxele cresc masiv din 1 ianuarie 2026 - 1 oră în urmă
Acțiune de colectare a deșeurilor textile în Baia Mare - 2 ore în urmă
Locuri de muncă în Maramureș - 3 ore în urmă
Feeria de Crăciun la LPS Baia Mare – gimnastică ritmică și emoții de sărbători - 3 ore în urmă
Concert de colinde la Muzeul Județean de Mineralogie din Baia Mare - 4 ore în urmă
Colinde maramureșene la Gala Fanatik: Grupul Vocal Maramureș, coordonat de prof. Monica Șandor, în premieră în Capitală - 4 ore în urmă
Cadou de aniversare: Adrian Gașpar a obținut trofeul Festivalului „Dorințelor din Globul Fermecat” - 4 ore în urmă
Școlile din Țara Lăpușului, reunite în cadrul Festivalului „Colind la Nașterea Domnului”, ediția a XIX-a - 5 ore în urmă
Metoda ”citerna” folosită pentru escrocare sau tâlhărire
Trei bărbați din Câmpia Turzii, cu vârste cuprinse între 31 şi 48 de ani, au abordat, zilele trecute, un alt bărbat din Șomcuta Mare și s-au oferit să-i monteze un sistem pluvial la acoperişul imobilului. S-au înțeles pentru pentru 500 de lei, dar pe parcurs ”executanții” au ridicat prețul. Atunci, ”beneficiarul” le-a oferit bărbaților suma cerută iniţial şi le-a cerut să plece. Însă cei trei l-au urmat în locuinţă şi i-au luat prin violenţă 3.300 de lei, după care au șters-o.
Trebuie precizat că aceasta e strategie uzuală pentru cei ce se oferă să execute ”citerne”: ademenesc clientul cu un preț mic și apoi plusează și nu pleacă fără bani.; dacă nu primesc banii de bună voie, îi iau cu forța.
Făptașii au fost identificați de polițiști, în trafic, în Zalău, au fost reținuți pentru 24 de ore, apoi arestați preventiv. Suma de 3.050 de lei, găsită asupra lor, a fost restituită victimei.















