Hramul Mănăstirii Petrova: Credincioșii sunt invitați la rugăciune de sărbătoarea Sfântului Pantelimon - 1 oră în urmă
Centenarul bisericii din Ilba, sărbătorit prin Sfânta Liturghie oficiată de PS Părinte Timotei Sătmăreanul - 2 ore în urmă
O localnică din comuna Giulești a împlinit un secol de viață - 2 ore în urmă
O săptămână de neuitat pentru elevii premiați ai Școlii Profesionale Fărcașa, în tabără la Cumpăna - 6 ore în urmă
Sighetu Marmației face un nou pas spre un oraș verde: 10 stații de încărcare pentru mașini electrice - 7 ore în urmă
Consultații optometrice gratuite la Tăuții Măgherăuș - 7 ore în urmă
Copii și tineri din Satu Nou de Sus, reuniți la Școala de vară „Împreună spre Hristos” - 7 ore în urmă
Picnicul pentru Alăptare revine în Baia Mare: Două zile de activități, conferințe și sprijin pentru familii - 7 ore în urmă
26 iulie 1921, a intrat în vigoare Tratatul de la Trianon - 8 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 26 iulie 2026 - 9 ore în urmă
Băimăreanca Amalia Mali, campioană mondială la Fitness
Rezultat de prestigiu pentru băimăreanca Amalia Mali, care a câștigat în weekend-ul trecut, chiar cu ocazia Zilei Naționale a României, medalia de aur la Campionatul Mondial de Juniori la Fitness, desfășurat la Quito (Ecuador). Amalia Mali a obținut titlul mondial suprem Fitness, la categoria 16-23 ani, sub 163 cm, depășind pe podium o sportivă din Turcia și o alta din Ungaria. În clasamentul Open, sportiva băimăreană a ocupat locul 2, fiind devansată de Karin Suchomelova (Slovacia) câștigătoarea categoriei +163 cm. Amalia adaugă titlul mondial la o pleiadă de alte medalii obținute anul acesta la Campionatele Europene (locul 2), Balcanice (locul 1 Juniori, locul 2 seniori) și la Cupa Mondială (locul 1 Juniori, locul 3 Seniori). De asemenea, sportiva, antrenată de Iosif și Maria Szabo la CSM Baia Mare, are șanse mari să ocupe prima poziție într-un clasament general alcătuit de federația națională de specialitate, pe baza tuturor rezultatelor din 2018.
La competiția din Ecuador, România a participat cu 6 sportivi, obținând un total de 8 medalii, din care 3 de aur, 4 de argint și una de bronz și locul 4 pe națiuni.
Rafael HEKMAN















7 Comentarii în această postare
Nume
Măi Rafa…
Tu spui că domnișoara va fi cotată numărul 1 mondial ?
Cum să scrii așa ceva, că tu ești băiat cu carte ….
Țțțțț ….
DirectMM
Măi Nume, tu spui că domnișoara va fi cotată numărul 1 mondial absolut? Cum să scrii așa ceva, că tu pari băiat cu carte… Țțțțț ….Sunt destule categorii, așa că nu-i exclus să prindă și ea ceva.
Nume
Exista campioni din alte sporturi care au rezultate de zece ori mai bune și nu sunt atât de mediatizați!!!Mai bine promovam nonvalorile tarii.
Name
Exista campioni la alte sporturi cu rezultate de 10 ori mai bune și nu sunt atât de mediatizați!!!! Mai bine promovam nonvalorile tarii.
DirectMM
Vreți să spuneți campioni din sporturi mai populare, mai cunoscute. Altfel, un titlu mondial rămâne un titlu mondial și la un sport de nișă. Asta înseamnă că pot accepta grade de valoare, în niciun caz invocarea non-valorii într-o astfel de situație. Ca să vă credem cât de cât, dați-vă numele – real, nu Nume sau Name la același IP – ca să ne dăm seama că nu faceți parte din categoria pe care o incriminați din anonimat; anonimatul fiind, de regulă, un mediu propice de manifestare a non-valorilor țării. Fiți viteaz pe față!
Name
În asemenea sport, se promovează doar sportivii dopați, așadar tânăra domnișoară se încadrează în aproximativ aceeași categorie. Mediatizați un titlu mondial câștigat și muncit probabil de 10 ori mai ușor decât într-un sport cum ar fi inotul sau atletismul sau orice alt sport. Campionat mondial fără Rusia sau SUA sau China în top?…. Campionat mondial și defapt e podium european haha. Promovați oameni valoroși, nu dopați!
DirectMM
Se poate discuta în ce privește părerea dvs. despre titluri ușor sau greu obținute (de regulă, și răsplătite ca atare). Dar până să cred un amator anonim, cred ce spune o instituție de specialitate: Federația Română de Culturism și Fitness. Dacă ea scrie campionat mondial, campionat mondial citim, e clar? În schimb nu sunt tolerabile acuzațiile nedovedite de dopaj, făcute de dvs. la adăpostul anonimatului; de obicei, asta e tactica oamenilor mici cu gura mare și curaj mic-mic-mic.