Tenismenul Frederic Motica a ieșit campion la „Turneul Campionilor” din Cluj-Napoca - 12 minute în urmă
Tinerii Lei au obținut rezultate încurajatoare la Festivalul de Șah „Lions” desfășurat la Cluj-Napoca - 38 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 9 decembrie 2025 - 41 minute în urmă
9 decembrie 1957 – S-a născut istoricul și criticul literar Gheorghe Glodeanu - 48 minute în urmă
Spirit maramureșean la Bistrița: Ionuț Uivaroși și Grupul Codrenii, într-un concert extraordinar de colinde - 9 ore în urmă
Omul potrivit, la locul potrivit: Sergent major Gabriel Petrovan, pompier al ISU Maramureș, a salvat un om care se înecase - 12 ore în urmă
Sera de acasă – cum îți aduce legume sănătoase pe masă tot anul? - 12 ore în urmă
O nouă ediție de titluri de stat Tezaur. Dobânzile sunt de până la 7,40% - 14 ore în urmă
Magia sărbătorilor a cuprins Târgu Lăpuș: Târgul de Crăciun a fost plin de lumină, colinde și bucurie - 14 ore în urmă
Magia Crăciunului și-a făcut simțită prezența în cadrul concertului de colinde desfășurat la Seini - 14 ore în urmă
Spectatori de vază la meciul Minerului
După ce ACS Fotbal Comuna Recea a pierdut vineri categoric cu CFR Cluj 2, Minerul ar fi avut șansa de a se desprinde în clasament de contracandidata din județ. N-a fost să fie, așa încât cele două echipe maramureșene au rămas la egalitate de puncte.
Minerul Baia Mare – ACS Olimpic Cetate Râşnov 0-0
Băimărenii au făcut o primă repriză reușită. Au nimerit de două ori bara și au ratat alte ocazii. S-au simțit poate și impulsionați din tribune de foști jucători emblematici ai acelui FC Baia Mare de pe vremea regretatului Viorel Mateianu, care cu celebra lui ”morișcă” năucea până și echipele cu ștaif din Divizia A.
La pauză, conducerea clubului a organizat o festivitate de premiere a jucătorilor echipei care în urmă cu 40 de ani promova pentru prima dată pe prima scenă a fotbalului. Au reînviat atmosfera acelor zile Frank, Feher, Gadja, Molnar, Szepi, Condruc, Mureșan, Sabău, Deac, Hotico, Rozsnay, Dragomirescu, Buzgău, Terheș, Redeș, Szabo, Dicu, Ignat și Tătăran.
Din păcate, în repriza secundă Minerul nu a mai reușit evoluția bună din prima parte, oaspeții luptând exemplar pentru a scoate un punct pe care nu l-au meritat. La urma urmei, dincolo de irosirea unor puncte de către Minerul, importantă a fost reîntâlnirea cu foștii jucători care acum 40 de ani promovau în Divizia A. Simbolurile contează mult mult decât niște puncte pierdute într-un meci.
Rafael HEKMAN









