A murit Sanda Țăranu, una dintre cele mai iubite crainice ale TVR - 7 minute în urmă
Măsuri și sfaturi pentru minivacanță în siguranță - 45 minute în urmă
45 de ani de la inaugurarea Muzeului Satului Maramureșean „Mihai Dăncuș” - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 30 mai 2026 - 2 ore în urmă
Eleva Denisa-Andra Remeș din Maramureș, printre cei trei bursieri BookLand desemnați la nivel național - 12 ore în urmă
5 greșeli pe care să le eviți când îți alegi fondul de ten - 13 ore în urmă
Walter și Coralia Übelhart transformă Băiuțul în capitala silvoterapiei din Europa - 13 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru copii la Sighet - 13 ore în urmă
Școala Gimnazială Baia Sprie, pe locul I la Concursul Județean de Majorete organizat la Seini - 14 ore în urmă
Sorana Cîrstea scrie istorie la Roland Garros 2026! Victorie incredibilă cu 6-0, 6-0 - 15 ore în urmă
Caz deosebit, gestionat de medicii băimăreni în colaborare cu colegii lor din Italia
Dănuț Mureșanu, medicul șef al Secției Chirurgie Generală a Spitalului Județean ”Dr. Constantin Opriș” Baia Mare, a arătat că secția pe care o coordonează se confruntă cu numeroase cazuri complexe. Unul dintre acestea se referă la o pacientă cu vârsta de peste 50 de ani, venită din Italia, care s-a internat la spitalul din Baia Mare cu o colică biliară (colecistită acută), spre sfârșitul lunii august. Potrivit medicului șef al Secției Chirurgie Generală, s-a propus varianta operației, însă în urma discuțiilor purtate a aflat că, în străinătate, bolnava a mai suferit două intervenții -e adevărat, minore -, iar după fiecare operație a făcut o tromboembolie pulmonară, care implică un risc vital major.
”În peste 95% dintre cazurile de tromboembolie pulmonară, pacienții decedează. Bolnava internată pe secția noastră a depășit efectele postoperatorii ale primelor două intervenții într-o clinică din Italia, unde există o subclinică de embolie pulmonară. În situația unei a treia intervenții, s-a luat foarte serios în calcul probabilitatea ca pacienta să decedeze postoperatoriu. Asta pentru că operația la care ar trebui supusă este una cu risc mediu, spre deosebire de cele anterioare, care au fost operații cu risc minor. Am discutat riscurile operatorii și postoperatorii și am decis un tratament conservativ, respectiv medicamentație și regim alimentar. Evoluția ulterioară a fost favorabilă. În acest interval s-a luat legătura cu clinica din Italia, unde pacienta a suferit intervențiile anterioare. Din nefericire, niciun medic nu a putut da garanții că, în urma unei noi intervenții, nu va suferi o tromboembolie pulmonară” – a relatat atunci doctorul Dănuț Mureșanu.
Potrivit medicului, pacienta a venit la câteva controale, mai ales că evoluția bolii este imprevizibilă. Ea acceptase ideea de a fi operată aici, dar nu și perspectiva de a fi operată în Italia. Dar a înțeles riscurile intervenției și a respectat tratamentul prescris. Din fericire, pacienta a răspuns și răspunde bine la tratamentul conservativ. E un caz foarte interesant, aflat în prezent în bună evoluție… ” – a apreciat medicul șef al Secției Chirurgie Generală, după câteva săptămâni de tratament.









