Cursuri gratuite de competențe digitale la Biblioteca Județeană - 42 minute în urmă
Se organizeză concert de pricesne la biserica din Ungureni - 56 minute în urmă
Dialog artistic contemporan la Colonia Pictorilor din Baia Mare: Patru artiști, o expoziție despre memorie, formă și prezență - 1 oră în urmă
Știința Explorări a început cu stângul duelul pentru salvarea de la retrogradare - 1 oră în urmă
Băuturile răcoritoare dulci și țigările se scumpesc din nou - 2 ore în urmă
Ateliere de Paști la Muzeul Maramureșan din Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Trei personalități locale, vor deveni Cetățeni de Onoare al municipiului Baia Mare - 2 ore în urmă
Intervenție a salvamontiștilor într-o zonă greu accesibilă din Ulmoasa, într-un caz medical - 3 ore în urmă
1 aprilie 2002, a fost înființat Clubul epigramiştilor băimăreni „Spinul” - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 1 aprilie 2026 - 13 ore în urmă
Plafoniada continuă în Baia Mare
Nu demult o mașină a poliției maramureșene a ajuns pe plafon. Exemplul a fost urmat și în partea civilă a populației (vezi similitudinile în galeria foto).
Astăzi, cu puțin înainte de prânz, tot o Dacie s-a răsturnat pe plafon în zona Metro-Arabesque. Și în acest caz, șoferul a scăpat cu bine, având doar răni minore și ceva pagube .Cercetările au arătat că o femeie a ieșit cu mașina din parcarea Metro fără să se asigure. În aceste condiții, mașina sa a intrat în coliziune cu autoturismul Dacia, impactul provocând răsturnarea acestuia din urmă. ”Conducătoarea auto a fost sancționată cu patru puncte de penalizare și i s-a suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 60 de zile” – a precizat Florina Meteș, purtător de cuvânt al IPJ Maramureș. Traficul a fost îngreunat o bucată de vreme.
Foto:Marius Sugar, Andrei Ciocan, Ioan-Vasile Pop (Radare Maramureș)

















