Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 1 oră în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 2 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 2 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 4 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 5 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 6 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 6 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 6 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 6 ore în urmă
Stimulentele oferite de stat pentru angajarea tinerilor lovesc în angajații de vârsta a doua
Stimulentele oferite de stat pentru angajarea tinerilor sunt arme cu două tăișuri: sunt benefice celor care și-au terminat școala și vor să acceadă pe piața muncii, însă această facilitate se întoarce împotriva persoanelor de vârsta a doua. Așa susține o persoană din Baia Mare, care și-a pierdut locul de muncă, deoarece patronul a preferat să angajeze în locul ei absolvente, pentru care primește stimulente prin intermediul Agenției de Ocupare a Forței de Muncă. Angajatorii care încadrează în muncă, pe durată nedeterminată, absolvenți ai unor instituții de învățământ primesc 2.250 lei/lună/ absolvent încadrat, pe o perioadă de 12 luni.
”Mi-am pierdut locul de muncă, am fost în șomaj și în cele din urmă m-am angajat la o firmă din Baia Mare. De curând am fost anunțată că în locul meu vor fi angajate două absolvente, căci firma primește pentru ele ajutor de la stat. Vă dați seama cum m-am simțit, pentru că am trecut prin perioade grele până m-am angajat. Și acum nu mai sunt la prima tinerețe. Nu s-a procedat corect și sunt foarte dezamăgită. Patronii ar trebui să se gândească și la angajații care au o anumită vârstă” – e de părere persoana supărată. De altfel, acest episod a determinat-o să emigreze din țară.
Această situație este posibilă în cazul angajatorilor a căror etică profesională lasă de dorit, deoarece nu poate fi controlată, iar discriminarea este greu de probat. ”Agenția Județeană de Ocupare a Forței de Muncă (AJOFM) nu verifică etica profesională a angajatorilor, fiindcă asta nu intră în atribuțiile ei”- a precizat Ștefania Donca, purtător de cuvânt al AJOFM Maramureș. În plus, acești patroni mizează pe faptul că oamenii dați afară nu se vor adresa instanțelor de judecată, singura cale prin care pot să-și găsească dreptatea.















