Share
Pompierii SVSU Târgu Lăpuș și voluntarii maltezi, în mijlocul copiilor din Tabăra Creștină „Dragoste și Prietenie” din Munții Țibleș

Pompierii SVSU Târgu Lăpuș și voluntarii maltezi, în mijlocul copiilor din Tabăra Creștină „Dragoste și Prietenie” din Munții Țibleș

Pompierii din cadrul SVSU Târgu Lăpuș, alături de voluntarii Centrului Local Maltez pentru Prim Răspuns în Comunitate au fost prezenți, în luna iulie, în mijlocul copiilor și tinerilor participanți la Tabăra Creștină „Dragoste și Prietenie”, desfășurată în Munții Țibleș. Tabăra care a ajuns anul acesta la cea de-a XX-a ediție a fost organizată de Parohia Ortodoxă „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș, în parteneriat cu Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” și Liceul Teoretic „Petru Rareș” din Târgu Lăpuș.

Tabăra a reunit peste 150 de participanți, care au avut ocazia de a asista la sesiuni demonstrative și informative de prim ajutor. Prin exerciții practice și interactive, reprezentanții structurilor de intervenție i-au învățat principalele tehnici de acordare a primului ajutor, benefice pentru dezvoltarea capacității de acțiune rapidă în situațiile de urgență și a responsabilității civice.

Pe lângă atelierele de prim ajutor, pompierii și voluntarii i-au supravegheat pe participanți în cadrul ascensiunii pe Vârful Țibleș, fiind pregătiți să le ofere sprijin și asistență medicală pentru a continua drumeția în condiții de siguranță.

Larisa Viragh


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu