Share
Canibalism în Ungaria: brancardierul a recunoscut că a colectat și consumat rămășițe umane

Canibalism în Ungaria: brancardierul a recunoscut că a colectat și consumat rămășițe umane

Autoritățile din Ungaria au transmis un comunicat oficial prin care detaliază un caz șocant investigat de Direcția Națională de Investigații a Poliției de Intervenție. Este vorba despre un dosar penal complex, aflat în lucru, în care un angajat al unui spital din Budapesta este suspectat de fapte extrem de grave legate de manipularea ilegală a rămășițelor umane. Informațiile au fost publicate de poliția maghiară și fac obiectul unei anchete în desfășurare. Redăm mai jos o traducere integrală a comunicatului Poliției Maghiare

„Colecționa în mod obsesiv părți de corp”

Data: 23.06.2026, ora 07:30
Serviciul de Intervenție al Poliției – Direcția Națională de Investigații

„Unitatea de protecție a vieții din cadrul Direcției Naționale de Investigații a Poliției de Intervenție (KR NNI) a deschis o anchetă după ce a primit informații conform cărora un brancardier angajat la un spital din Budapesta ar fi depozitat atât la locul de muncă, cât și la domiciliu, părți de corp umane.

Ancheta a arătat că bărbatul în vârstă de 30 de ani este pasionat de anatomie și patologie și are interes pentru disecția animalelor. Conform suspiciunilor, acesta ar fi intrat în posesia unor rămășițe umane atât prin locul de muncă, cât și din Slovacia, precum și prin excavarea unor morminte abandonate din Ungaria.

Bărbatul își împărtășea pasiunea cu familia și prietenii și realiza fotografii ale „colecției” sale.

După strângerea probelor, anchetatorii l-au reținut pe 17 iunie în sectorul II al Budapestei și au efectuat percheziții în toate proprietățile și vehiculele asociate acestuia. Au fost confiscate computere, laptopuri, tablete, telefoane mobile, cartele SIM și de date.

În timpul perchezițiilor au fost descoperite: un chip uman preparat, piele facială, oase într-o valiză, un picior inferior complet, un creier, o mână, cranii și chiar o inimă într-un borcan. În cazul inimii se investighează încă dacă este de origine umană sau animală, iar toate rămășițele vor fi analizate de experți criminaliști.

Poliția l-a acuzat pe bărbat de utilizarea ilegală a corpului uman. În timpul audierii, acesta și-a recunoscut fapta, declarând că are o atracție deosebită față de părțile corpului uman și că a consumat unele dintre acestea sub formă de hrană.

După audiere, a fost plasat în arest preventiv, iar instanța a dispus supravegherea sa judiciară.

Anchetatorii vor trebui să stabilească exact proveniența fiecărei părți de corp, iar în funcție de rezultate, nu este exclusă extinderea acuzațiilor.”

Cazul rămâne în fază de investigație, iar autoritățile maghiare continuă verificările pentru a stabili proveniența exactă a tuturor rămășițelor și eventualele alte infracțiuni asociate. Ancheta este considerată una complexă, cu implicații penale multiple.

Sursa FOTO: captură Poliția Maghiară

Vasile Petrovan

Citește și:

24 iunie, ziua în care Sânzienele, Credința și Ia românească se întâlnesc


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu