Apel al autorităților din Baia Mare: atenție la copacii doborâți de vânt! - 3 ore în urmă
Controale ale polițiștilor alături de reprezentanți ai RAR Maramureș. S-au dat amenzi de aproape 13.000 de lei - 4 ore în urmă
Acțiune a salvamontiștilor maramureșeni pentru salvarea unui tânăr rătăcit în munți - 4 ore în urmă
Studenții băimăreni, informați despre efectele alcoolului asupra organismului - 6 ore în urmă
CS Minaur a transferat o croată, pe postul de inter stânga - 6 ore în urmă
Descoperire medicală revoluționară în China - 6 ore în urmă
Artă din materiale reciclabile: Expoziția-Concurs Interjudețean „Eco-Art” a reunit elevi din Maramureș și din țară la Biblioteca Județeană din Baia Mare - 7 ore în urmă
De Rusalii: Hramul Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Prins cu parfumuri și produse vestimentare contrafăcute - 7 ore în urmă
Șase clasări pe podium pentru Octavian Stoica de la Flykick Team Baia Mare la Campionatul de înot masters de la Drobeta Turnu Severin - 8 ore în urmă
Polițiștii maramureșeni aduc bucurie de Crăciun prin donații și gesturi de solidaritate
Începutul lunii decembrie i-a găsit pe polițiștii maramureșeni într-un gest de solidaritate profundă: donarea de sânge în sprijin pentru familii vulnerabile. Cardurile primite în urma donării au fost utilizate pentru achiziționarea celor necesare pentru copii bolnavi și familii nevoiașe.
Astfel, în săptămâna premergătoare Crăciunului, printre activitățile curente, în timp ce la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Maramureș răsunau colinde, o parte din polițiști au poposit în casele celor care au nevoie de ajutor.
Cu sufletul plin de bucurie, lacrimi șterse-n colțul ochiului și cu brațele pline – așa au deschis polițiștii ușile celor trei case, în Baia Mare și Coaș.
Trei copii, de 2 și 3 ani împreună cu mama lor i-au așteptat în holul casei, nerăbdători să mânânce din bunătățile aflate în sacoșele pline.
O altă casă, o altă poveste, o altă mamă care caută sclipirea din priviri și motiv de zâmbet pe buzele copiilor ei.
În Coaș, o ușă s-a deschis, și îmbrățișările calde ale celor 4 copii ai familiei au încheiat săptămâna de suflet a polițiștilor.
Acțiunile polițiștilor din această perioadă nu sunt doar gesturi de caritate, ci o obișnuință de a interveni cu promptitudine oricând situația o impune, dar și o modalitate de a întări legătura dintre poliție și comunitate.
„Misiunea noastră este îndeplinită deplin atunci când putem fi un real sprijin pentru cei care au nevoie de ajutor!”, transmite IPJ Maramureș.
















