David Popovici a primit oficial distincția pentru cel mai bun înotător european al anului 2025 - 45 de minute în urmă
Părintele Constantin Necula revine la Baia Mare pe 21 august - 1 oră în urmă
Motorina s-a ieftinit de azi. În unele benzinării a coborât deja sub 10 lei pe litru - 2 ore în urmă
16 august, Madonna „Regina muzicii pop” împlinește 68 de ani - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 16 august 2026 - 4 ore în urmă
De ce se încălzește din nou România. Explicația pe înțelesul tuturor - 13 ore în urmă
Dunărea își dezvăluie secretele: epave naziste, muniție, un pod roman și rămășițe de mamut ies de sub ape - 15 ore în urmă
„Noroc bun!” a răsunat din nou la Baia Sprie. Parada asociațiilor miniere din România și Slovacia - 16 ore în urmă
15 august, între credință și tradiție. De ce aceeași sărbătoare poartă mai multe nume - 19 ore în urmă
Așa arată Sfânta Maria Mare la Moisei: o mănăstire veche de secole și o tradiție care continuă să adune generații întregi în jurul ei - 20 de ore în urmă
Un nou accident în Tăuții-Măgherăuș
Încă un accident în Tăuții-Măgherăuș. Încă o zi, alte sirene, alte mașini avariate și alți oameni care ajung la spital. Știrile despre accidente în această zonă au devenit, din păcate, o obișnuință. Aproape că nu mai trece o săptămână fără ca pe drumurile care străbat orașul să nu se petreacă un nou eveniment rutier.
De data aceasta, o tânără de 30 de ani a provocat un lanț de coliziuni după ce nu ar fi păstrat distanța față de mașina din față. Într-o clipă, mai multe autoturisme au fost implicate, iar două persoane au fost rănite — printre ele, o pasageră de doar 18 ani. Din fericire, viețile lor nu sunt în pericol, dar rănile fizice și cele sufletești nu se vindecă ușor.
Și totuși, nu este un caz izolat. Zona Tăuții-Măgherăuș a devenit un punct negru pe harta accidentelor din Maramureș. Drumurile aglomerate, viteza, neatenția și graba transformă aproape fiecare deplasare într-un joc de noroc. De prea multe ori, ne grăbim să ajungem undeva, dar uităm că destinația nu mai contează dacă nu ajungem în siguranță.
Tăuții-Măgherăuș nu ar trebui să fie cunoscut pentru accidente, ci pentru comunitatea sa, pentru liniștea și frumusețea locului. Din păcate, în ultimii ani, numele localității apare prea des în știri legate de tragedii rutiere. Iar asta ar trebui să ne pună serios pe gânduri.
Vasile Petrovan









