În Baia Mare se organizează cea de-a III-a ediție a Concertului caritabil „Am un prieten autist” - 9 minute în urmă
Volumele de poezie „Tentația certitudinii” de Nicolae Scheianu și „Transatlantice” de Rodica Brad-Păuna vor fi lansate la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 11 minute în urmă
La mulți ani, Maricel Voinea! - 16 minute în urmă
Atelierul „Excursia școlară – de la planificare la experiență reală de învățare” a adus în prim-plan o nouă abordare a activităților extracurriculare - 26 minute în urmă
Modele de unghii cu oja semipermanenta: X modele preferate - 52 minute în urmă
Echipa de robotică EXOROS a Liceului „George Barițiu” Baia Mare a participat la Etapa Națională FIRST Tech Challenge România - 54 minute în urmă
ISU și IPJ Maramureș, împreună pentru combaterea incendiilor de vegetație - 1 oră în urmă
Unde liturghisesc ierarhii în a patra săptămână din Postul Mare - 3 ore în urmă
Poliția Locală Baia Mare anunță intrarea în vigoare a parcărilor roșii începând de astăzi - 3 ore în urmă
Deratizare în Baia Mare, din 23 martie - 3 ore în urmă
Maramureșeanca Patricia Moldovan, reprezentanta României în Israel în cadrul IGF Caravan 2025
În aceste zile, în Israel are loc Caravana IGF – José Antonio Viñas, cunoscutul eveniment internațional dedicat interpreților de muzică populară din întreaga lume.
La manifestare participă tineri interpreți de excepție, veniți din diferite colțuri ale lumii pentru a aduce cu ei frumusețea cântecului, dansului și costumului popular din țările pe care le reprezintă.
În acest an, România este reprezentată cu cinste de Patricia Moldovan din Maramureș și Andra Sâiu din Caracal. Artistele participă alături de Președintele Uniunii Mondiale de Folclor, prof. dr. Dorel Cosma.
“Onorată să fiu reprezentanta României în Israel în cadrul IGF Caravan 2025! A fost cu adevărat o experiență extraordinară!”, a transmis Patricia Moldovan.
Patricia (17 ani) este o tânără cu o voce deosebită, premiată la numeroase concursuri. Este colaboratoare a Ansamblului Folcloric Național „Transilvania”, alături de care a participat și la festivaluri internaționale.
O felicităm cu drag, îi dorim mult succes în continuare și drum bun spre casă!
Lavinia-Codruța HERMAN

Citește și
Patricia Moldovan, adolescenta care poartă tradiția în suflet















