Credincioșii din Fărcașa au întâmpinat Învierea Mântuitorului în lumină și rugăciune - în urmă
„Ciocota de pe Boci” a reunit cetățenii orașului Seini în cadrul concursului de ciocnit ouă, în prima zi de Paști - 30 minute în urmă
Moscova a declarat astăzi Ungaria „țară neprietenoasă” - 50 minute în urmă
Naționala de rugby U18 mai are de trecut un singur hop pentru calificarea la Campionatul European - 2 ore în urmă
Ultimatum pentru Turcia: un miliard de dolari și predați-ne soțiile! - 2 ore în urmă
Elevă a Școlii Gimnaziale „Nicolae Iorga” Baia Mare, pe locul 2 la Olimpiada Națională de Limba și Literatura Maghiară - 2 ore în urmă
Cel mai de perspectivă jucător de la Campionatul Național de baschet U14 – un sportiv de la CSS Sighet - 2 ore în urmă
Elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare, rezultate deosebite la Olimpiada Națională de Tehnologii - 3 ore în urmă
Doi bărbați au ajuns la spital în urma unor agresiuni - 3 ore în urmă
Doi elevi ai Școlii Gimnaziale „Simion Bărnuțiu” au participat cu succes la Olimpiada Națională de Educație Tehnologică și Aplicații Practice - 6 ore în urmă
8 septembrie – Ziua de naștere a maestrului comediei Nae Lăzărescu
Astăzi, 8 septembrie, serbăm nașterea marelui actor de comedie Nae Lăzărescu (1941–2013), unul dintre cei mai iubiți artiști ai scenei românești. Născut în București, Lăzărescu a crescut într-un cartier modest, dar a purtat mereu în el lumina umorului și bucuria de a face oamenii să râdă.
Primele sale contacte cu lumea artistică au venit încă din copilărie, iar mai târziu, ca student la ASE, și-a descoperit adevărata chemare pe scena unui grup de teatru satiric. Debutul oficial a avut loc în 1963, la Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”, instituție căreia i-a rămas fidel o viață întreagă.

Alături de Vasile Muraru, Nae Lăzărescu a format un cuplu comic legendar, oferind publicului român aproape o jumătate de secol de momente memorabile. Cupletele lor satirice, pline de haz și fine observații sociale, au devenit parte din tradiția umorului românesc.
Actorul a apărut și pe marile ecrane, în filme precum „Grăbește-te încet”, „Șantaj”, „Baloane de curcubeu” sau „Căsătorie cu repetiție”. Mai mult, a intrat și în lumea animației, dând voce unui personaj din pelicula „Mașini”.
Despre teatru, Nae Lăzărescu spunea că este „un ziar vorbit”, un loc unde realitatea capătă formă scenică și unde fiecare replică poate deveni oglinda vremurilor.
S-a stins din viață pe 19 decembrie 2013, lăsând în urmă o moștenire artistică de neprețuit. Bustul său, amplasat în Cimitirul Nordic din Focșani, amintește astăzi de artistul care a adus zâmbete în casele românilor.
Vasile Petrovan















