O tânără din Maramureș face parte din echipa care a creat o brățară ce le permite persoanelor cu deficiențe de auz să „simtă” muzica - 1 oră în urmă
Puciștii liberali au obținut în instanță suspendarea unor decizii ale Congresului PNL - 3 ore în urmă
Lucrări semnate de Hollósy Simon, reunite într-o expoziție de excepție la Sighetu Marmației - 4 ore în urmă
România și taxarea muncii: suntem pe primul loc în UE, dar ce spune cu adevărat această statistică? - 5 ore în urmă
Bucuria vacanței, celebrată de micii beneficiari ai Centrului Rivulus Pueris Baia Mare prin activități interactive - 7 ore în urmă
Maramureș Coffee Festival revine cu cea de-a doua ediție în Satul de pe Deal - 7 ore în urmă
Încep lucrările la noua creșă din Baia Sprie - 8 ore în urmă
Accident pe DN1C, spre Recea: trafic îngreunat în zona pasarelei - 9 ore în urmă
„Frumusețea fără granițe”, spectacol de dans clasic chinezesc la Teatrul Municipal Baia Mare - 9 ore în urmă
Planetariul Baia Mare celebrează astăzi 57 de ani de activitate - 10 ore în urmă
Prezența unei ursoaice cu un pui, semnalată în zona Lacului Albastru
Prezența unei ursoaice cu un pui a fost semnalată de un cetățean în zona Lacului Albastru din Baia Sprie, la o distanță de 200 de metri de liziera pădurii, anunță Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Maramureș.
La fața locului s-au deplasat un echipaj de jandarmi și unul de prim ajutor. Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Gheorghe Pop de Băsești” a transmis un mesaj ”RO ALERT” în scopul avertizării populației de prezența urșilor în zonă, menționează sursa citată.
”La nivel local se va constitui o echipă de intervenție în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, care se va deplasa în zonă și va proceda la stabilirea și implementarea planului de măsuri. Pentru a evita producerea unor situații care să pună în pericol viața oamenilor sau integritatea fizică a celor care se deplasează pe traseu sau sunt în drumeție, autoritățile vă recomandă să păstrați distanța față de urși, să nu îi hrăniți și să nu îi fotografiați”, arată CJSU.















