Share
Instituțiile din subordinea CJ Maramureș vor fi păzite doar în timpul programului de lucru

Instituțiile din subordinea CJ Maramureș vor fi păzite doar în timpul programului de lucru

Consiliul Județean Maramureș anunță o schimbare importantă în modul de organizare a serviciilor de pază pentru instituțiile aflate în subordinea sa. În curând, paza va fi asigurată doar pe durata programului de lucru, renunțându-se la supravegherea non-stop acolo unde nu există activitate pe timp de noapte.

Președintele administrației județene a explicat că măsura face parte dintr-o etapă mai amplă de eficientizare a cheltuielilor bugetare. Potrivit acestuia, practica de a avea personal de pază 24 de ore din 24 la instituții care funcționează doar 8 ore pe zi nu mai este justificată.

Nu avem nevoie de pază permanentă într-o instituție care este închisă mare parte din zi. Paza trebuie să fie activă doar atunci când cetățenii au acces pentru servicii publice. Nimeni nu vine să fure o instituție noaptea. Este momentul să plătim pentru eficiență, nu pentru o liniște inutilă”, a declarat președintele CJ.

Modificarea va afecta mai multe obiective, inclusiv direcții de asistență socială, aeroportul, muzee, instituții de cultură și chiar sediul Consiliului Județean.

Oficialul a subliniat că fiecare leu din buget trebuie cheltuit responsabil și că plata unor servicii de pază în afara orelor de program este o risipă. „Este momentul să punem capăt cheltuielilor inutile. Schimbăm sistemul, nu îl păzim de formă”, a mai precizat acesta.

Vasile Petrovan


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.





1 Comentariu în această postare

  1. Intra-adevăr,. nici-un hot nu fură noaptea.Hotii sau vandalii acționează numai ziua,in timpul orelor de lucru.Cred că ar trebui revizuit și programul de lucru al polițiștilor(8 ore /zi) pentru a se evita plata orelor de noapte(10%).

    Răspunde

Lasă un comentariu