Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - 19 secunde în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 22 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 15 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Sara Șunea, din nou campioană națională la șah
Sara Șunea, elevă la Colegiul Național „Vasile Lucaciu” din Baia Mare, a obținut locul I la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS), disciplina șah, devenind astfel campioană națională în anul școlar 2024–2025.
Performanța Sarei nu este o surpriză pentru cunoscători. Este pentru a doua oară când tânăra șahistă urcă pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la această competiție, după titlul câștigat în 2022.
Legitimată la Academia de Șah Maramureș și componentă a lotului național al României, Sara Șunea are un palmares impresionant, cu rezultate de top obținute atât la competiții naționale, cât și la turnee internaționale – europene și mondiale.
Profesorul coordonator Anton Goia, împreună cu antrenorii de la clubul maramureșean, sunt felicitați pentru susținerea și pregătirea care au făcut posibil acest nou succes.
Vasile Petrovan











