Doar un „zimbru” în lotul „stejarilor” pentru meciul cu Belgia - 8 ore în urmă
Știința Explorări merge după puncte la vecina de clasament, Unirea Dej - 9 ore în urmă
România a intrat în recesiune tehnică. Ce înseamnă asta și la ce să ne așteptăm - 9 ore în urmă
Primarul din Fărcașa, om de afaceri cu tradiție, în centrul atenției după apariția cu un ceas de lux la o reuniune a primarilor - 11 ore în urmă
Lucrările de renovare energetică a unor blocuri din Sighet, finalizate - 11 ore în urmă
„Carnavalul seniorilor”: petrecere în stil vintage la Centrul CASPEV Baia Mare - 13 ore în urmă
CS Minaur joacă pentru calificarea în sferturile EHF European League - 13 ore în urmă
Winter Tour ajunge la Telegondola și Pârtia Olimpică Borșa în acest weekend - 13 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Iubirea reorganizează relațional, disciplina stabilizează comportamental, pierderea restructurează sensul - 14 ore în urmă
Stegaru’ și Starostele din Maramureș: Doi tineri din Vișeu au început un proiect din suflet pentru tradiție - 14 ore în urmă
Protest spontan la ANAF Sighetu Marmației
Un protest spontan a avut loc astăzi în fața sediului ANAF din Sighetu Marmației, unde mai mulți angajați ai instituției au întrerupt activitatea timp de o oră, exprimându-și nemulțumirea față de noile măsuri de austeritate anunțate de Guvern.
Între orele 11:30 și 12:30, funcționarii au ieșit în fața instituției, protestând pașnic față de intenția executivului de a tăia sau reduce semnificativ anumite sporuri salariale începând cu 1 august. Acțiunea a fost una spontană și neanunțată oficial.
Din discuțiile purtate cu angajații protestatari reiese că, pe lângă scăderea veniturilor, aceștia sunt nemulțumiți și de condițiile de muncă din instituție, pe care le consideră deja dificile și subfinanțate.
Protestul de la Sighetu Marmației se alătură valului de nemulțumiri care se prefigurează la nivel național. Pe fondul tăierilor bugetare și al reducerii beneficiilor salariale pentru angajații din sectorul public, mai multe sindicate anunță proteste și greve în următoarele săptămâni.
Vasile Petrovan















