Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 53 minute în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 1 oră în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 2 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 2 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 3 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 4 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 4 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 4 ore în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Ziua Mondială a Sindromului Down, sărbătorită la Clubul ”Tzontzo” din Baia Mare
Pentru al patrulea an consecutiv, Asociația Ioana-Maria din Baia Mare organizează aniversarea Zilei Mondiale a Sindromului Down, sărbătorită în toată lumeaîn 21 Martie. Sindromul Down este cea mai frecventă afecțiune cromozomială genetică, determinată de prezența unui al treilea cromozom pe perechea 21 a genomului, de aici și simbolistica datei alese pentru a marca acest eveniment.
„Invităm alături de noi, miercuri, 21 martie, începând cu orele 17:00, la spațiul de joacă „Club Tzontzo” situat în incinta Casei Tineretului din Baia Mare (Bd. Unirii nr.13) toate familiile cu copii cu sindrom Down din Baia Mare și împrejurimi, însoțiți de frați, prieteni, vecini, colegi, terapeuți, toți cei care sunt alături de ei în viața de zi cu zi. Aceste întâlniri sunt un bun prilej pentru noi să ne împărtășim experiența, să învățăm unii de la alții, să obținem informații utile în procesul de creștere, educare și dezvoltare a copiilor noștri” – a spus Dan Ivan, președintele Asociației Ioana-Maria.
Asociația Ioana-Maria a fost înființată în anul 2015 de părinții fetiței Ioana-Maria Ivan, din Baia Mare, care are sindrom Down Prin acțiunile organizate asociația încearcă să creeze o comunitate în jurul acestor copii, care să-i ajute să se dezvolte într-un mediu cât mai primitor și incluziv, în paralel cu organizarea diferitelor activități de dezvoltare motrică și psihică.















