Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 2 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 2 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 3 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 4 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 4 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 4 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 5 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 8 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 8 ore în urmă
Expoziția de fotografie „Românii Apuseni: Istroromânii – Monografie Fotografică” va fi vernisată la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramuresului și Sătmarului, sunteți invitați miercuri, 28 mai, de la ora 15:00, la Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Sighetu Marmației, la vernisajul expoziției de fotografie „Românii Apuseni: Istroromânii – Monografie Fotografică”. Este un proiect dedicat păstrării și promovării identității culturale a uneia dintre cele mai vechi și mai mici comunități românești din afara granițelor țării – Istroromânii din Croația.
Expoziția este rezultatul unei inițiative a Asociației Etno Foto Art din Oradea, înființată în anul 2018 cu misiunea de a conserva și valorifica patrimoniul cultural-spiritual românesc prin fotografie, expoziții și publicații etnografice.
Proiectul a fost inițiat în 2019 de o echipă formată din trei artiști fotografi orădeni:
Dr. Constantin Demeter (istoric și coordonator de proiecte),
Ing. Ovidiu Gabor,
Jr. Gheorghe Petrila, și a beneficiat de sprijinul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni.
Documentarea fotografică a comunității istroromâne a fost urmată, în 2020, de publicarea unui album de fotografie și de o serie de vernisaje organizate în centre culturale de prestigiu din România, Croația și Italia, precum: Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” (București), Galeriile „Klovićevi Dvori” (Zagreb), ICR Veneția, Ambasada României la Zagreb, și altele.
În semn de recunoaștere, în anul 2021, echipa proiectului a fost onorată de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, pentru contribuția la păstrarea identității istroromâne.
Expoziția de la Centrul Cultural Pastoral Sfântul Iosif Mărturisitorul se înscrie în itinerariul național și internațional al proiectului, care urmează să ajungă și în orașe precum Cluj, Maramureș, Iași, Sibiu, Constanța, Timișoara, dar și în capitale culturale precum Roma, Paris sau New York.
Sunteți așteptați cu drag să descoperiți, prin imagine și poveste, o lume aproape uitată – dar esențială pentru înțelegerea diversității și profunzimii sufletului românesc.
















