Busuiocul, planta binecuvântării în tradiția de Sfântul Gheorghe și simbol al purificării sufletești - 25 minute în urmă
Jurnaliști de la „Bild”, în documentare la ITPF Sighet - 33 minute în urmă
Ucraina testează lansări din aer pentru sateliți - 1 oră în urmă
Lucrările de modernizare ale Școlii Nr. 7 din Borșa ajung la final - 2 ore în urmă
23 aprilie – Pomenirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință - 2 ore în urmă
Elevii maramureșeni s-au întors cu premii de la Olimpiada Națională de Istorie - 3 ore în urmă
Echipa feminină de volei de la Colegiul „Gheorghe Șincai”, campioană zonală în cadrul Olimpiadei Sportului Școlar - 3 ore în urmă
23 aprilie, Ziua Forțelor Terestre Române - 7 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 23 aprilie 2026 - 8 ore în urmă
Cu multe probleme de lot, CS Minaur a fost învinsă la Buzău - 14 ore în urmă
Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii, a încetat din viață la 76 de ani
Valeriu Tabără, fost ministru al Agriculturii și președinte al Academiei de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Sisești” (ASAS), a murit marți, 29 aprilie 2025, la vârsta de 76 de ani. Profesorul universitar era internat la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara, suferind de probleme cardiace. Decesul a survenit în urma unei insuficiențe cardiorespiratorii.
Născut la 1 iulie 1949 în comuna Sălciua, județul Alba, Valeriu Tabără a fost o figură marcantă în domeniul agricol din România. La vârsta de 34 de ani, în 1984, a devenit doctor în agronomie, fiind la acea vreme cel mai tânăr doctorand din istoria Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului din Timișoara .
În cariera sa politică, a fost deputat de Timiș în legislaturile 1992–1996, 1996–2000, 2004–2008 și 2008–2012, reprezentând inițial Partidul Unității Națiunii Române (PUNR) și ulterior Partidul Democrat Liberal (PDL). A ocupat funcția de ministru al Agriculturii și Alimentației în două rânduri: între 1994 și 1996 în Guvernul Văcăroiu și între 2010 și 2012 în Guvernul Boc .
În septembrie 2012, Valeriu Tabără a fost supus unei intervenții chirurgicale de tip by-pass la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara. Ulterior, în același an, a suferit un accident rutier în urma căruia și-a fracturat ambele picioare. Din spital, și-a anunțat retragerea din viața politică, declarând că se va dedica activității științifice .
În calitate de președinte al ASAS, a fost reales în această funcție în 2021, continuând să contribuie la dezvoltarea cercetării agricole din România. Activitatea sa științifică a inclus conducerea proiectelor de cercetare în domeniul ameliorării grâului și cânepii dioice, fiind recunoscut pentru omologarea a două soiuri de cânepă: Lv110 și Silvana .
Conform informațiilor disponibile, trupul neînsuflețit al lui Valeriu Tabără va fi depus miercuri în holul Facultății de Agronomie din Timișoara, pentru ca cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu să o poată face.
Vasile Petrovan














