Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 7 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 8 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 9 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 9 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 10 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 11 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 11 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 12 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 13 ore în urmă
Memorandistul Teodor Mihali, evocat la Boiu Mare într-un eveniment aniversar
În data de 15 martie 2025, comunitatea din Boiu Mare a celebrat cu mândrie 170 de ani de la nașterea lui Dr. Teodor Mihali, o personalitate marcantă a istoriei românești, originar din satul Prislop, parte a comunei Boiu Mare. Evenimentul omagial a fost organizat de Școala Gimnazială „Dr. Teodor Mihali”, instituție ce poartă cu onoare numele acestuia, și a reunit elevi, cadre didactice, oficialități locale și membri ai comunității, care au adus un omagiu celui ce a contribuit semnificativ la promovarea culturii și identității naționale.
Dr. Teodor Mihali s-a născut la 15 martie 1855 în satul Prislop, și a urmat studiile liceale la Baia Mare și Cluj, continuându-și educația la Facultatea de Drept a Universității Franz Joseph din Cluj, unde a obținut doctoratul în drept în 1883.
Membru activ al Partidului Național Român din Transilvania, a fost unul dintre semnatarii Memorandumului din 1892, document prin care liderii români solicitau drepturi egale pentru românii transilvăneni în cadrul Imperiului Austro-Ungar. De asemenea, a deținut funcția de primar al Clujului și a fost vicepreședinte al Marii Adunări Naționale de la Alba Iulia din 1918, contribuind la înfăptuirea Marii Uniri.
În cadrul evenimentului, participanții au evocat realizările lui Dr. Teodor Mihali, subliniind rolul său în promovarea drepturilor românilor și în dezvoltarea culturală a comunității. Elevii școlii au prezentat momente artistice dedicate memoriei sale,
iar oficialitățile locale au evidențiat importanța păstrării și promovării valorilor naționale. Evenimentul a fost un prilej de reflecție asupra istoriei locale și a contribuției personalităților marcante la formarea identității naționale.
Vasile Petrovan

















