Ierarhii Maramureșului și Sătmarului, prezenți la Adunarea Națională Bisericească - 6 minute în urmă
Performanțe remarcabile pentru elevii Palatului Copiilor Baia Mare la Concursul Național de Schi „Bucuriile Zăpezii” din Vatra Dornei - 7 minute în urmă
Județul Maramureș va fi prezent la cea de-a 53-a ediție a Târgului de Turism al României - 33 minute în urmă
Baia Mare găzduiește faza regională a concursului First LEGO League România - 56 minute în urmă
SUA oferă 36,5 milioane de dolari pentru securitatea Republicii Moldova - 1 oră în urmă
Acțiuni ale polițiștilor în patru școli din Sighet - 2 ore în urmă
Astăzi este ziua de naștere a lui Gică Hagi - 3 ore în urmă
Serviciul Logistică Medicală Comunitară desfășoară luna aceasta o serie de acțiuni de informare și prevenire a cancerului în comunitățile vulnerabile din Baia Mare - 4 ore în urmă
Servicii medicale gratuite la domiciliu pentru pacienții imobilizați din Maramureș - 4 ore în urmă
Ziua Internațională a Cititului Împreună a fost marcată și la Liceul Tehnologic Agricol „Alexiu Berinde” Seini - 4 ore în urmă
Elevii Colegiului de Arte Baia Mare vor participa la un workshop susținut de un profesor de la Universitatea din Salamanca, Spania
În 5 martie, de la ora 12.00, la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» se va desfășura workshop-ul Poetica Micropeisajului.
Evenimentul va fi coordonat de dr. Juan Sebastián González, profesor de pictură și tehnici picturale la Universitatea din Salamanca, Spania.
„În cadrul expoziției Memoria naturală. Când apare invizibilul organizăm un workshop special dedicat elevilor Colegiului de Arte Baia Mare. Poetica Micropeisajului este o experiență interdisciplinară care îmbină pictura, sculptura și explorarea materialelor naturale, oferind participanților ocazia de a descoperi noi moduri de a interacționa cu peisajul și de a-l transforma artistic.
Ce vom face?
- Vizită ghidată și discuții despre relația dintre artă și natură
- Experimente artistice cu materiale colectate din mediul înconjurător
- Crearea unor lucrări bazate pe observație, echilibru și volumetrie
- Prezentarea rezultatelor în muzeu
Un prilej unic de învățare și colaborare, sub îndrumarea unui artist și profesor internațional!
Participarea este rezervată elevilor secțiilor de pictură și sculptură de la Colegiul de Arte din Baia Mare”, transmit reprezentanții Muzeului.
















