Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 19 minute în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 50 minute în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 1 oră în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 1 oră în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 3 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 4 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 5 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 5 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 5 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 5 ore în urmă
Activitatea „Să mergem cu toții la Alba” și expoziție de carte la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu”
Miercuri, 27 noiembrie, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare a avut loc activitatea „Să mergem cu toții la Alba”. Aceasta a fost organizată cu ocazia Zilei de 1 Decembrie.
În deschidere au vorbit bibliotecar Corina Șpan și prof. Mihaela Cristina Gherheș, director Școala Gimnazială „Lucian Blaga”. Au interpretat: Corul Campionilor muzicali, clasa a III–a C, înv. Olimpia Borca, de la Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, coordonați de Carmen Augustin, Corul Angelli de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sf. Iosif Mărturisitorul” (dir. prof. Florin Hoban), coordonator insp. prof. dr. Andrei Baboșan și eleva Coman Maria – Palatul copiilor, coordonator Mihai Chiș.
La sfârșitul activității s-a putut viziona o expoziţie de carte, cu tema „Marea Unire de la 1 Decembrie 1918”, ziua în care s-a scris cea mai frumoasă filă din istoria poporului român. Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” pregătește an de an, o astfel de expoziție cu prilejul acestei zile.
Lăcrimioara ZOTA
















