Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 1 secundă în urmă
Un polițișt de frontieră din Maramureș a fost premiat de ministrul Afacerilor Interne - 19 secunde în urmă
Mănăstirea Bârsana, în sărbătoare: Va avea loc Slujba de târnosire a Paraclisului de la demisolul bisericii - 2 ore în urmă
Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 4 ore în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 4 ore în urmă
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței - 4 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XIX) - 4 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 5 ore în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 15 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 16 ore în urmă
La Bastionul Măcelarilor va avea loc vernisajul expoziției temporare „Muzica pe vinil”
Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș vă invită joi, 21 noiembrie, de la ora 16.00, la Bastionul Măcelarilor (Piața Izvoarelor nr. 1), la vernisajul expoziției temporare „Muzica pe vinil”.
Expoziția face parte din seria de evenimente culturale pe care muzeul intenționează să le desfășoare în următorii ani în cadrul proiectului cultural „Dă timpul înapoi!”.
Expoziția dorește să readucă în atenția publicului vizitator discurile de vinil, ele reprezentând unele dintre cele mai captivante și longevive moduri de a asculta muzica. Cu o istorie ce se întinde pe întreaga durată a secolului al XX-lea, vinilurile au avut un impact cultural masiv și au schimbat curentul industriei muzicale pentru totdeauna.
Expoziția, ai cărei curatori sunt muzeografii Raul Cardoș și Oana Leșiu, va putea fi vizitată de cei interesați la Bastionul Măcelarilor din Piața Izvoarelor nr. 1 din Baia Mare, de luni pâna vineri între orele 8.00 și 16.00.














