Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 46 minute în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 1 oră în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 2 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 2 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 3 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 4 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 5 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 5 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 5 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 6 ore în urmă
Un liturghisesc ierarhii de sărbătoarea închinată Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri
Vineri, 8 noiembrie, de sărbătoarea închinată Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor cereștilor puteri, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, va sluji la Catedrala Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sighetu Marmației, cu ocazia hramului. Răspunsurile liturgice vor fi oferite de membrii Grupului psaltic „Theologos” și de Corul „Buna Vestire” al Catedralei, care a împlinit 30 de ani de la înființare.
Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar, va sluji la Parohia Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Satu Mare, cu ocazia serbării hramului bisericii.
Amintim faptul că, la data de 8 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin, a consemnat în mod solemn, prin Document de Proclamare solemnă, ca Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil să fie Ocrotitorii Municipiului Sighetu Marmației, iar copiile sfințite ale Icoanei celor doi Sfinți Protectori au fost înmânate tuturor instituțiilor pentru a fi așezate la loc de cinste pe tot parcursul anilor.
Troparul, glasul al patrulea:
Mai-marilor Voievozi ai oștirilor cerești, rugămu-vă pe voi noi, nevrednicii, ca prin rugăciunile voastre să ne acoperiți cu acoperământul aripilor măririi voastre celei netrupești, păzindu-ne pe noi, cei ce cădem cu dinadinsul și strigăm: Izbăviți-ne din nevoi, ca niște Mai-mari peste cetele Puterilor celor de sus.















