Cărți, emoție și recunoaștere la o întâlnire de suflet a Cenaclului Scriitorilor Maramureș - 2 ore în urmă
Cursuri gratuite pentru tinerii din Asuaju de Sus, calificare și bani de buzunar - 3 ore în urmă
Pentru prima dată, comunitatea maghiară din Miercurea Ciuc își critică liderul în stradă - 3 ore în urmă
Ansamblul folcloric „Cununa Săsarului”, sărbătorit la aniversarea majoratului - 5 ore în urmă
Seara Jocurilor la Groși a adus comunitatea împreună într-o atmosferă de bucurie și prietenie - 5 ore în urmă
1 februarie, s-a născut acad. Nicolae Breban, vocea literaturii române din Maramureș - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 1 februarie 2026 - 6 ore în urmă
Elevii șomcuteni strălucesc la Concursul Internațional „Ocrotiți de Eminescu” – Premii și Mențiuni pentru creație și recitare - 18 ore în urmă
Marius Vasile Iusco, artistul și profesorul care contribuie la păstrarea și transmiterea valorilor culturale ale Maramureșului - 18 ore în urmă
Giorgia Meloni a fost pictată ca înger într-o biserică din Roma - 19 ore în urmă
Tinerii cu dizabilități au dansat pe ritmuri populare, în cadrul Proiectului ”Diversitate prin tradiție”
Miercuri, 23 octombrie, tinerii de la Asociația „Esperando” au primit vizita celor de la Centrul de Zi pentru Persoane adulte cu dizabilități – Griviței. Împreună, au petrecut o zi plină de veselie, muzică și dans folcloric. Invitații lor speciali au fost elevii Școlii Gimnaziale „Ben Corlaciu” Groșii Țibleșului, care, prin costumele populare și jocurile specifice zonei, au purtat cu ei tradiția și autenticitatea locurilor, oferind un frumos spectacol.
Această activitate s-a desfășurat în cadrul Proiectului „Diversitate prin tradiție”, realizat cu sprijinul Consiliului Județean Maramureș.
Lăcrimioara ZOTA












