Cărți, emoție și recunoaștere la o întâlnire de suflet a Cenaclului Scriitorilor Maramureș - 1 oră în urmă
Cursuri gratuite pentru tinerii din Asuaju de Sus, calificare și bani de buzunar - 2 ore în urmă
Pentru prima dată, comunitatea maghiară din Miercurea Ciuc își critică liderul în stradă - 3 ore în urmă
Ansamblul folcloric „Cununa Săsarului”, sărbătorit la aniversarea majoratului - 4 ore în urmă
Seara Jocurilor la Groși a adus comunitatea împreună într-o atmosferă de bucurie și prietenie - 4 ore în urmă
1 februarie, s-a născut acad. Nicolae Breban, vocea literaturii române din Maramureș - 5 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 1 februarie 2026 - 6 ore în urmă
Elevii șomcuteni strălucesc la Concursul Internațional „Ocrotiți de Eminescu” – Premii și Mențiuni pentru creație și recitare - 18 ore în urmă
Marius Vasile Iusco, artistul și profesorul care contribuie la păstrarea și transmiterea valorilor culturale ale Maramureșului - 18 ore în urmă
Giorgia Meloni a fost pictată ca înger într-o biserică din Roma - 19 ore în urmă
Maramureșeanca Sonia Bumbar a debutat la naționala de senioare la fotbal
Performanță superbă pentru tânăra Sonia Bumbar, originară din comuna Ruscova, județul Maramureș.
Aceasta a debutat la naționala de senioare a României la fotbal feminin, în meciul disputat împotriva Bulgariei, în 4 iunie 2024, câștigat de tricolorele noastre cu 3-0.
Sonia Bumbar are 18 ani și este legitimată la Universitatea Cluj. Ea a jucat pentru echipele U15, U17, U19 ale României, iar acum a reușit să facă marele pas către naționala mare.
”Bun venit în echipă! Sonia Bumbar a bifat primele minute la naționala de senioare în victoria obținută de tricolore contra Bulgariei, scor 3-0; mijlocașul de 18 ani, jucătoare de bază la loturile de junioare în ultimii ani, a intrat în minutul 83 în locul Ștefaniei Vătafu. Mult succes și la cât mai multe prezențe în tricoul primei reprezentative, Sonia!”, arată reprezentanții naționalei României de fotbal feminin.
C.Ț.












