Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 7 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 8 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 9 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 9 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 10 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 11 ore în urmă
Festivalul „Cum e datina străbună”, la Sighetu Marmației - 11 ore în urmă
Concurs de Kendama pentru tineri, la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Preocupările vieții ca motive care ne îndepărtează de chemarea lui Dumnezeu - 12 ore în urmă
Tinerii de la Liceul Tehnologic „Grigore C. Moisil” Târgu Lăpuș au avut parte de o experiență interactivă la Primăria Municipiului Baia Mare - 12 ore în urmă
PREMIERĂ LA SPITALUL JUDEȚEAN. Operație ce combină tehnica laparoscopică și cea endoscopică
O operație inedită a fost realizată cu succes în ultima zi de februarie, de o echipă de medici de la Spitalul Județean de Urgență ”dr. Constantin Opriș” Baia Mare, beneficiară fiind o pacienta în vârstă, care ar fi suportat foarte greu o operație clasică.
”Am reușit prima rezecție de polipi colonici prin tehnici combinate: laparoscopică și endoscopică. Și asta numai pentru că împreună cu doamnele doctor Codruta Rațiu (din compartimentul de Gastroenterologie) și Adriana Stoicovici (ATI) am făcut cea mai grozavă echipă” (vezi foto) – a scris pe o rețea de socializare chirurgul Mihaela Leșe, medic primar de chirurgie generală și medicul coordonator al Blocului Operator.
”A fost o operație de polipi de dimensiuni mari. S-a intervenit chirurgical, laparoscopic, ajutată fiind de specialistul gastroenterolog care a efectuat endoscopia, pentru a ne ajuta să facem incizia acolo unde erau localizați polipii” – a explicat dr. Leșe. Ea a spus că este prima intervenție de acest gen pe care a efectuat-o și că sunt puține centre medicale din țară unde se realizează astfel de operații. ”E nevoie de un antrenament foarte bun în chirurgia laparoscopică și, în plus, sunt necesare dotări tehnice de performanță și în laparoscopie și în gastroenterologie” – a adăugat chirurgul.
















