Credință și solidaritate: Deți Iuga organizează două concerte caritabile de pricesne la Cluj-Napoca și Baia Mare - 6 minute în urmă
După mai bine de 50 de ani, oamenii se întorc spre Lună și nu e o poveste de film - 28 minute în urmă
Nota 1 pentru tema de acasă, sau cum schimbă AI regulile în școli - 3 ore în urmă
De ce tot mai multe țări aleg taxele mai mici - 4 ore în urmă
Carlos Alcaraz îl învinge pe Novak Djokovic și câștigă primul titlu la Australian Open - 4 ore în urmă
Lucrare pastorală, culturală și filantropică: Bilanțul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului pe anul 2025 - 4 ore în urmă
Solidaritate prin artă la Târgu Lăpuș: Ateliere caritabile de confecționat mărțișoare pentru sprijinirea unui copil cu sindrom Down - 5 ore în urmă
Băimărenii cu dizabilități vor primi compensații de până la 500 de lei pentru plata impozitelor - 5 ore în urmă
Cărți, emoție și recunoaștere la o întâlnire de suflet a Cenaclului Scriitorilor Maramureș - 8 ore în urmă
Cursuri gratuite pentru tinerii din Asuaju de Sus, calificare și bani de buzunar - 9 ore în urmă
„Start bun în educație”: În Baia Mare a fost deschisă seria de Ateliere MERITO pentru studenți
Marți, 2 aprilie, la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 28 Baia Mare a fost deschisă seria de Ateliere MERITO pentru studenți, intitulate „Start bun în educație”.
„Se vor desfășura lunar, în format fizic, în perioada aprilie-iunie 2024 și sunt organizate împreună cu Tatiana Cauni, Gabriela Orosz și Monica Petrovan, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Universitatea Tehnică Cluj- Napoca Centrul Universitar Nord Baia Mare, Liceul Teoretic „Emil Racoviță” Baia Mare și Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare.
Studenții vor participa la sesiuni practice și teoretice, fiind ghidați, de către profesorii MERITO și de mentorii de practică pedagogică, în învățarea și dezvoltarea competențelor în promovarea lecturii, alfabetizare și utilizarea metodelor interactive.
În zilele următoare va avea loc atelierul susținut de către Tatiana Cauni.
Bucuroase să o avem alături de noi pe asist. prof. dr. Lia Pop, în calitate de coordonator de practică pedagogică”, informează Marișca Morari, directorul Gradiniței cu Program Prelungit Nr. 28 Baia Mare.















