Mirosul de sărbătoare a pătruns la Centrul Luchian din Baia Mare, în cadrul atelierului de ornat turtă dulce - în urmă
Concertul caritabil de colinde și muzică clasică „Poveste de iarnă” va avea loc la Biserica Greco-Catolică „Sfânta Cruce” din Baia Mare - 22 minute în urmă
Performanță pentru România la karting, la Rotax Max Challenge Grand Finals - 1 oră în urmă
„Elev informat” – o campanie despre drepturi, responsabilitate și implicare civică în școli și licee - 2 ore în urmă
„Crăciun la Atelier” – expoziție cu vânzare de produse handmade, în Baia Mare - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș–13 decembrie 2025 - 12 ore în urmă
Lăpușencele au lansat colinda „Sărbătorile ne-adună” - 14 ore în urmă
România, la UEFA eEURO 2025 - 15 ore în urmă
Sunteți invitați la spectacolul de teatru „Spărgătorul de nuci”! - 15 ore în urmă
Patrula Școlară s-a alăturat polițiștilor și în prag de sărbători - 16 ore în urmă
Părintele Constantin Necula va sluji la Mănăstirea Moisei de Praznicul Bunei Vestiri
Părintele Constantin Necula va sluji la Mănăstirea Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” Moisei de Praznicul Bunei Vestiri.
„Cu binecuvântarea și din grija Preasfințitului Părintelui nostru Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului Pr. Prof. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula, decan interimar al Facultății de Teologie din Sibiu, revine în Maramureș la mănăstirea noastră.
Părintele Necula va sluji la Sfânta Liturghie, luni 25.03.2024, de praznicul Bunei Vestiri în cadrul căreia ne va pune la suflet un cuvânt de învățătură.
Vă așteptăm pentru a prăznui împreună “Buna Vestire” și pentru a împlini cuvintele pricesnei „Am venit Maicuță să ne mai vedem, să-ți spunem necazul care-l mai avem!”, este invitația celor de la mănăstire.

Reamintim că în anul 2017 Preasfințitul Părinte Iustin i-a oferit cea mai importantă distincţie a Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, „Crucea Voievodală Maramureşeană” şi Gramata Episcopală „în semn de înaltă apreciere, multă preţuire şi părintească recunoştinţă pentru călătoria duhovnicească pe care o face împreună cu tinerii României creştine spre Hristos, Calea, Adevărul şi Viaţa, cultivând cu gingăşie şi nobleţe voievodală tot ce au mai frumos şi mai sublim tinerii vremurilor noastre şi îndemnându-i să-şi pună cea mai de preţ comoară – tinereţea – în slujba Bisericii şi a neamului”.
L.C.H.











