În această seară, Luna Plină va domina cerul de vară - 1 oră în urmă
Cristina Virga, o tânăra cu rădăcini românești, a devenit Miss Roma 2026 - 2 ore în urmă
Incredibil! Mesaje ofensatoare și vopsea neagră pe statuile Fecioarei Maria de la Medjugorje - 3 ore în urmă
Noi reguli pentru declarațiile de avere ale demnitarilor și funcționarilor publici - 3 ore în urmă
Sportivi din Baia Mare, pe podium la Competiția Internațională de Wing Chun din China - 5 ore în urmă
Apel umanitar pentru o tânără mamă din Sighetu Marmației care se pregătește pentru un transplant de măduvă - 5 ore în urmă
Breb: 12 case tradiționale, readuse la viață - 5 ore în urmă
Mircea Lucescu, legenda fotbalului românesc, ar fi împlinit astăzi 81 de ani - 5 ore în urmă
Colaborare instituțională pentru copii: Ziua Porților Deschise la ITPF Sighetu Marmației - 7 ore în urmă
Deliciile copilăriei la Centrul CASPEV: Copiii și senioarele din Baia Mare au preparat pancove împreună - 9 ore în urmă
Centre de prim-ajutor în spațiile comerciale
Luni, 11 martie 2024, a fost adoptată de Senat propunerea legislativă care prevede ca, la fiecare 2.000 metri pătrați ai centrului comercial să existe un centru de prim-ajutor. Acesta să fie destinat acordării de asistență medicală de urgență până la sosirea ambulanței. Au fost înregistrate 88 de voturi „pentru” şi 16 abţineri.
Personalul încadrat în centrele de prim-ajutor din spațiile comerciale mari trebuie să fie
- absolvent de cel puţin studii medii
- şi să aibă pregătire în domeniu.
Potrivit expunerii de motive, acordarea de prim-ajutor calificat în centrele comerciale mari este necesară. Pot apărea situații variate iar numărul cumpărătorilor este foarte mare și de diferite vârste.
Nerespectarea prevederilor acestei legi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 2.000 şi 4.000 lei.
Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Ordonanţei 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă urmează să fie dezbătută de Camera Deputaţilor, potrivit Agerpres.
Lăcrimioara ZOTA














