Anca Pătrășcoiu, băimăreanca ce a scris istorie pentru înotul românesc - 2 ore în urmă
Trei medalii de aur și două de bronz pentru elevii Colegiului „Gheorghe Șincai” Baia Mare la Olimpiada de Inovare și Creație Digitală – InfoEducație 2026 - 2 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța își recapătă înfățișarea tradițională - 4 ore în urmă
Alertă în Maramureș: Alina Doina Trandafir, o adolescentă de 15 ani din Vișeu de Jos, este dată dispărută - 4 ore în urmă
Seceta pune presiune pe rezervele de apă din Maramureș. Furnizare după program în mai multe localități - 5 ore în urmă
Bilanț pozitiv la Groși: 190 de animale sterilizate în cadrul campaniei inițiate de Asociația Salvați Animalele - 7 ore în urmă
„Tradiție, cultură și nemurire”: Eveniment comemorativ dedicat lui Gheorghe Chindriș la Ieud - 8 ore în urmă
Rotary Club Baia Mare a primit distincția Club Excellence Award pentru anul rotarian 2025-2026 - 9 ore în urmă
Maria-Luiza Mih, invitatul special al celei de-a III-a ediții a Festivalului Bivolului de la Suciu de Jos - 9 ore în urmă
Un Ceaslov românesc tipărit în urmă cu peste 300 de ani, prezentat de muzeul din Baia Mare - 9 ore în urmă
S-au deschis expozițiile semestriale ale studenților și masteranzilor de la Arte Plastice Baia Mare
Sâmbătă, 10 februarie, a avut loc deschiderea expozițiilor de final de semestru ale studenților și masteranzilor Secției Arte Plastice din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare.
Doritorii pot vizita frumoasele lucrări de artă până în 25 februarie. Program de vizitare:
- licență – str. Crișan nr.10, etaj 1, între orele 9.00 și 14.00;
- masterat – str. Victor Babeș, 62 A parter Aula Magna, între orele 9.00 și 16.00.
„Ca în fiecare semestru expozițiile de pe simeze aduc o selecție a lucrărilor executate de studenți în proiecte cu manifestări diversificate ale tehnicilor picturale, utilizarea materialelor neconvenționale, a tehnicilor mixte precum și a suporturilor inedite.
Tematica prezentată în lucrări urmărește un parcurs din ce în ce mai complex, începând de la anul I, unde regăsim studii de cromatică, construcție a formelor și culorilor, la anul III unde accentul este pus pe creearea unui concept plastic coerent, chiar experimental în vederea pregătirii proiectului de finalizare studii.
Expoziția din spațiile Galeriei de artă Nord, ale masteranzilor continuă investigațiile și conceptele pornite la licență, dar se focusează pe coerența unui demers plastic individualizat.
Vă așteptăm cu drag!”, transmit reprezentanții Secției Arte Plastice.
Felicitări studenților și masteranzilor pentru lucrările realizate și profesorilor pentru îndrumare!
L.C.H.


















