Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 4 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 4 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 5 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 5 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 5 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 5 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 6 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 6 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 7 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 8 ore în urmă
Au fost premiați olimpicii maramureșeni și cadrele didactice care i-au pregătit
În Maramureș avem elevi harnici, care ne reprezintă cu cinste la toate competițiile școlare din țară și străinătate.
Munca lor nu a rămas răsplătită. Astfel marți, 23 ianuarie, autoritățile județene au premiat tinerii care au obținut rezultate excepționale la olimpiadele și competițiile naționale și internaționale din anul școlar 2022-2023.
63 de elevi au făcut performanță în cadrul olimpiadelor și concursurilor, la diferite materii, precum matematică, informatică aplicată, robotică, limbi străine, geografie, științe, iar 37 de elevi pasionați de sport au obținut premii în cadrul campionatelor naționale școlare de handbal, fotbal, gimnastică, box, schi, biatlon și înot.
Pentru că aceste rezultate nu ar fi fost posibile fără îndrumarea profesorilor, premiate au fost și cadrele didactice care au fost alături de acești elevi în parcursul lor către performanță.
„De când am demarat programul “Maramureșul susține excelența”, în 2021, prin care premiem în fiecare an excelența în educație, numărul elevilor care fac performanță a crescut considerabil. Recunoașterea și premierea rezultatelor bune în educație îi motivează pe elevi să muncească mai mult, iar acest lucru nu poate decât să mă bucure și să ne demonstreze că acest program are rezultatele pe care ni le dorim”, a transmis Ionel Bogdan, președintele Consiliului Județean Maramureș.
Felicitări tuturor – elevi, cadre didactice, părinți!















